• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Daganatos gyermekek szüleinek készült orvos-Magyar szótár

Hírek MA 10:26 Forrás: Weborvos
Daganatos gyermekek szüleinek készült orvos-Magyar szótár

A szülők nehezen igazodnak el a latin nyelvű szavak, orvosi kartonok sűrűjében, pedig ilyenkor a gyors és érthető információ kincset érhet.

Kiszolgáltatottság és félelem - ezek azok az érzések, amiket a szülő érez, amikor megkapja a diagnózist, hogy daganatos a gyermeke. Hirtelen egy számára idegen világban találja magát, ahol nem beszéli a nyelvet. A szülőkre hamar rátör a kétségbeesés, hiszen nehezen igazodik el a latin nyelvű szavak, orvosi kartonok sűrűjében, pedig ilyenkor a gyors és érthető információ kincset érhet. A daganatos gyermekeket és családjaikat segítő Érintettek Egyesület éppen ezért elkészítette az Orvos-Magyar szótárt - tudatták közleményben.

“Az első sokkon minden szülő átesik, mi pedig azért hoztuk létre ezt a szótárt, hogy segítsen eligazodni a daganatos betegséggel kapcsolatos orvosi szakkifejezések világában. Célunk, hogy érthetővé tegyük az orvosi leleteket, vérképeket, és csökkentsük a bizonytalanságot ebben a nehéz időszakban. Szülőknek és fiataloknak egyaránt segítséget nyújtunk, hogy magabiztosabban értsék meg az orvosi diagnózisokat, és könnyebben tudjanak kérdéseket feltenni az orvosnak. Ez a szótár támogatást nyújt a kezelési út során, hogy kevesebb legyen a félelem, és több az érthetőség.” - árulja el Sumi Rita, az Érintettek Egyesület tagja, az online elérhető ingyenes szótár egyik megálmodója.

“Ez nem egy egyszerű latin-magyar szótár, tele orvosi kifejezésekkel. Ezt az anyagot kifejezetten a daganatos betegséggel küzdők számára hoztuk létre, olyan szószedettel, ami az ő orvosi papírjaikban fordul elő. A munka úgy történt, hogy egyesével átnéztem egy érintett gyerek, és egy felnőtt teljes kezelési anyagát: az összes leletet, diagnózist, ambuláns- és zárójelentést, és kiírtam egyesével az idegen szavakat. Ezt követően Dr. Hauser Péter gyermekonkológus alaposan átnézte a listát, és hozzáadta a köznyelvi magyarázatot, amellyel egyszerűen megérthető az adott kifejezés.” - teszi hozzá Sumi Rita.

A szótár további különlegessége, hogy szerkeszthető, bármikor ki lehet egészíteni új szavakkal, kifejezésekkel. Kifejezetten várják az érintettektől a visszajelzéseket, hogy mi hiányzik a szótárból, a jövőben együtt szeretnék szerkeszteni azt. A cél egy átfogó, mindenki számára ingyenesen hozzáférhető segédanyag létrehozása az érintett családok számára.

A szótár az Érintettek Egyesület oldalán, ide kattintva elérhető