• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Diabétesz szakápolás 20 éve Magyaroszágon

Hírek Forrás: Weborvos

Konferencián tekintik át a húsz éves képzés eredményeit és a jövő kihívásait.

A cukorbetegségben szenvedők száma folyamatosan növekszik, így egyre több az adott területen szakképzett orvosra és szakdolgozóra van szükség. Többek között ezen igény hatására is 1995-ben európai és amerikai tapasztalatok alapján Magyarországon is diabetológiai szakápoló képzés indult, a Magyar Diabetes Társaság (MDT) szakmai támogatásával.

A képzéssel egy időben munkacsoport alakult, ami később az MDT Szakdolgozói Szekciójává alakult és működik ma is. A szekció nemzetközi kapcsolatot ápol a FEND-del (Federation of European Nursis in Diabetes – Európai Diabétesz Nővérek Alapítványa), az ünnepi alkalomra tekintettel a  ma kezdődőtt X. Jubileumi Szakdolgozói Kongresszus díszvendége Anne-Marie Felton, a FEND elnöke.

A cukorbetegséggel kapcsolatos orvosszakmai ismeretek hatalmas fejlődésen mentek keresztül, így a „tananyag" is jelentős változásokon esett át, viszont – ami az érintettek elkötelezettségét is mutatatja – az oktató gárda 90 százaléka változatlan.

A szakképzést sikeresen teljesítő, így végzett diabetológiai szakápolók létszáma már több mint 700 fő, akiknek 90 százaléka jelenleg is az egészségügy diabetológiai területén dolgozik. Találkozhatunk e kollégákkal betegosztályokon, szakrendelőben, a háziorvosi hálózatban, és természetesen a Diabetes Centrumokban. A cukorbetegséggel foglalkozó szaknővérek munkája sok hasonlóságot mutat más szakdolgozó kollégáikéval, azonban tevékenységüknek van egy jellegzetes kulcsterülete: a betegoktatás.

A cukorbetegség ugyanis az érintett beteg minden percében jelen van, de a szükséges terápiás döntést (pl.: melegszik az idő, most akkor mennyi inzulint adjak be?, megehetem-e még ezt a szendvicset?) segítő szakember nem lehet jelen a cukorbeteg életének minden pillanatában. Ezért kulcsfontosságú, hogy a cukorbetegek ismerjék a betegségüket és képesek legyenek megfelelő „terápiás döntéseket" hozni. Márpedig erre csak a jól informált és képzett beteg képes.

A diabetológiai szakápoló munkájának oroszlánrésze összefügg a betegedukációval: a napi tevékenység során történő edukáció mellett folyamatosan oktatásokat szervez és tart, és sokszor ő a vezetője a helyi Diabetes klubnak is. Így természetes, hogy a Kongresszusok vezérfonalát is a betegoktatás adja.

Az orvostudomány ma már számos hatékony terápiás eszközzel rendelkezik, a betegek egy jelentős része mégsem éri el a kívánt célokat, és csak részlegesen működik együtt a diabétesz terápiában. Az együttműködés javítása tehát az egyik legfontosabb feladat, miközben számos vizsgálatból tudjuk, hogy az együttműködés leginkább hatékony kommunikációs módszerekkel javítható.

Ebben a diabetológiai szakápolók nincsenek egyedül mivel – mint ahogy a konferencia több előadója is rámutat – ez a munka legjobban egy diabetológiai teamben végezhető el. A team tagjai: orvos (diabetológus), gyógytornász, dietetikus, diabetológiai szakápoló, és több előadásban is hangsúlyozzák: csak a team megfelelő együttműködése hoz eredményt.

A konferencia előadásaiban rámutatnak, hogy a gondozói hálózat túlterhelése miatt átlagosan húsz perc jut egy beteg ellátására ezért a szakdolgozó/edukátor hidat képez az orvos és a beteg között.

Elhangzott, hogy a Diabetes Klub szervezése és vezetése lehetővé teszi, hogy egy beteg minél hamarabb, minél több információhoz jusson betegségével kapcsolatban – amivel nagyobb esélye lesz a szövődmények kialakulásának elkerülése, vagy késleltetése.

Több előadó beszámolt arról is, hogy a diabetesszel és diétás ismeretekkel kapcsolatos kérdőív készült, és a foglalkozások témáit ennek értékelése alapján tervezik meg akár egy évre előre is.