• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ebola: felülvizsgálják a brit szűrési rendszert

Hírek Forrás: MTI

Ha szükségesnek bizonyul, az egészségügyi hatóságok módosítják a reptéri szűrési eljárást.

Felülvizsgálják a brit egészségügyi hatóságok a nagy-britanniai repülőtereken nemrég bevezetett ebolaszűrési eljárást, miután szerdán kiderült, hogy az ebolafertőzéssel Londonban kezelt brit ápolónőt a betegség már jelentkező tünetei ellenére továbbengedték a londoni Heathrow repülőtéren.

Az ebolagyanúval vizsgált másik két brit páciensről szerdára bebizonyosodott, hogy nem a súlyos nyugat-afrikai járványt okozó vírustól betegedtek meg.

Pauline Cafferkey skót ápolónőről, aki a hét végén tért vissza casablancai és londoni átszállással Glasgow-ba az ebolajárvány sújtotta Sierra Leonéból, hétfőn állapították meg, hogy a betegségben szenved, miután a fertőzés kezdeti tüneteivel jelentkezett a hatóságoknál. Kedden különleges biztonsági intézkedések közepette átvitték a londoni Royal Free kórházba. Nagy-Britanniában ezt a kórházat jelölték ki és szerelték fel az ebolafertőzöttek biztonságos elkülönítésére és kezelésére.

Az első információk szerint az ápolónő, aki a Save the Children nevű, beteg gyermekeken segítő jótékonysági szervezet munkatársaként dolgozott a járványövezetben, hazatérése időpontjában még jól volt. A szerdai brit sajtó egybehangzó beszámolói szerint azonban már a Heathrow repülőtéren felállított szűrőállomáson jelezte, hogy nem érzi jól magát. Ezután hétszer is megmérték a lázát, de végül felengedték a British Airways légitársaság Glasgow-ba tartó járatára, amelyen vele együtt 72-en utaztak.

A brit egészségügyi minisztérium szóvivője szerdán a BBC-vel közölte, hogy a hatóságok felülvizsgálják a szűrési rendszert, és ha szükségesnek bizonyul, módosítják az eljárást.

A legnagyobb brit repülőtereken - köztük a londoni Heathrow-n is, ahol a beteg ápolónő vasárnap este átszállt a Glasgow-ba tartó járatra - október közepe óta szűrik a Libériából, Sierra Leonéból és Guineából érkezőket.

Sally Davies, az angol-walesi tisztifőorvos szerdán a BBC-nek elmondta: a Sierra Leonéból hazatért skót ápolónőt is megvizsgálták a Heathrow-n működő szűrőállomáson, testhőmérsékletét is megmérték, de nem észlelték a fertőzés tüneteit. Pauline Cafferkey azonban már a szűrővizsgálat után, a glasgow-i járat indulására várva úgy érezte, hogy láza van, ezért visszament a szűrőállomásra, és félóra alatt még hatszor megmérték a lázát.

Sally Davies megfogalmazása szerint az ápolónő testhőmérséklete ekkor is "a repüléshez megfelelő sávban" volt.

A tisztifőorvos hangsúlyozta: a brit lakosságot fenyegető fertőzési kockázat az ebolavírus nagy-britanniai megjelenése után is "elhanyagolható", mivel az ebolát "nagyon nehéz elkapni" másoktól.

A brit hatóságok mindenesetre továbbra is folyamatosan keresik azoknak a járatoknak az utasait, amelyeken Pauline Cafferkey hazautazott Sierra Leonéból. Az angol közegészségügyi szolgálat (Public Health England) szerdai közleménye szerint a Casablanca-London járat 132 utasának harmadával, a London-Glasgow járat utasainak "több mint a felével" sikerült felvenni a kapcsolatot.

Szerdán bejelentették azt is, hogy negatív lett minden lelete annak a két további brit páciensnek, akit a héten ebolafertőzés gyanújával kezdtek vizsgálni. Mindketten szintén a nyugat-afrikai járványövezetből tértek haza, és rossz közérzetre panaszkodva jelentkeztek a hatóságoknál, egyikük Glasgow-ban, a másik a délnyugat-angliai Cornwallban.

Pauline Cafferkey az első brit állampolgár, akin már hazaérkezése után jelentkeztek az ebolafertőzés tünetei. Nagy-Britanniában az ebolavírus négy évtizeddel ezelőtti felfedezése óta eddig soha nem fordult elő behurcolt ebolafertőzés.