• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egészségügyi innovációkkal az élvonalban

Hírek 2025.02.28 Forrás: Széchenyi István Egyetem - Weborvos
Egészségügyi innovációkkal az élvonalban

Madridban erősítette nemzetközi kapcsolatait a Széchenyi István Egyetem.

A Madridi Műszaki Egyetem adott otthont az MIT (Massachusetts Institute of Technology, azaz Massachusettsi Műszaki Egyetem) LinQ Catalyst módszertana alapján, a győri Széchenyi István Egyetem támogatásával megvalósuló szakmai rendezvénysorozat újabb állomásának. Az egészségügyi innovációs tevékenység fejlesztésére és a nemzetközi kapcsolatépítésre fókuszáló workshop célja a programban kidolgozott orvostechnológiai projektötletek véglegesítése volt, tudatta közleményében az egyetem.

A Catalyst Europe egy, az MIT LinQ által kifejlesztett Catalyst programon alapuló, egyedülálló módszertanú kezdeményezés, amely egészségügyi kutatási projektek generálására és támogatására irányul. Célja, hogy paradigmaváltást idézzen elő a kutatási megközelítésekben, felgyorsítva az eredmények hatását az egészségügyben. A nemzetközi együttműködésben megvalósuló ötleteket a résztvevők workshopok segítségével is fejlesztik. Ilyen eseménynek volt tavaly novemberben házigazdája a győri Széchenyi István Egyetem.

A programsorozat folytatásának a Madridi Műszaki Egyetem adott otthont nemrégiben azzal a céllal, hogy a részt vevő kutatók véglegesíthessék kidolgozott orvostechnológiai ötleteiket. Ebben segítségükre volt a Széchenyi egyetem Egészség- és Sporttudományi Karának nemzetközi dékánhelyettese, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház urológiai osztályának főorvosa, dr. Törzsök Péter is, aki az MIT mentorcsapat tagjaként már a kezdetektől támogatja szakmailag a formálódó projekteket.

A látogatás során a delegációk betekintést nyertek a madridi San Carlos Klinika működésébe, s a kutatók az ott dolgozó szakemberek véleményét is kikérték projektjeik kapcsán. Mindez nagyban hozzájárult az ötletek végleges kidolgozásához, valamint értékes tapasztalatot jelentett a kórházi és egyetemi együttműködések terén.

A rendezvény az egészségügyi innovációs tevékenység fejlesztése mellett kiváló lehetőséget nyújtott a nemzetközi kapcsolatok fejlesztésére. Németh Péter, a Széchenyi-egyetem HUN-REN Nemzetközi Kiválósági Egyetemi Centrumának központvezetője elmondta: a program nagy előnye, hogy a világ minden tájáról részt vesznek benne kutatók, ezáltal szélesíthető az együttműködő partnerek köre is. Példaként kiemelte a Quacquarelli Symonds képzésterületi ranglistájának műszaki tudományok kategóriájában a világ 55. legjobbjának számító Madridi Műszaki Egyetemet, amelynek fókuszterületei nagyon hasonlóak a Széchenyi István Egyetem stratégiai céljaihoz. Ezek közé tartoznak például az egészségtechnológia mellett a mesterséges intelligenciával, a megújuló energiákkal, a telekommunikációval, a kiberbiztonsággal és az adattudománnyal kapcsolatos kutatások, illetve a startup vállalkozások támogatása. 

Fotó: A workshop résztvevői a Madridi Műszaki Egyetemen, köztük a felvétel bal szélén a Széchenyi István Egyetem képviselői, dr. Törzsök Péter és Németh Péter. (Fotó: Széchenyi István Egyetem)