Többen cigarettáznak, mint ahányan az Egyesült Államokban összesen élnek.
Májusban lesz egy éve, hogy hatályba lépett az a törvény Kínában, amely tiltja a dohányzást a nyilvános helyeken. A törvény hatályba lépésekor a Gallup felmérést készített a dohányosok arányáról az ázsiai országban, amelynek során megállapította, a lakosság 25 százaléka rendszeresen, 5 százaléka alkalmanként dohányzik. Ez az jelenti, hogy mintegy 320 millió főre becsülhető a dohányosok száma, ami több mint az Egyesült Államok teljes lakossága. A friss felmérések szerint naponta háromezren halnak meg Kínában a dohányzáshoz köthető betegségekben, és ez a szám 2050-re elérheti a nyolcezret is - írja az ELTE Hírlevél.
A kutatások szerint főként a férfiak kockáztatják egészségüket a káros szenvedéllyel. Körükben 57 százalék a dohányosok aránya, míg a nők között alig 3 százalék. A nemek közti különbség igazodik az ázsiai országok többségéhez, ahol a dohányos nők aránya rendre 10 százalék alatti, míg a férfiaké sok helyütt, például Indonéziában, Vietnámban vagy Thaiföldön meghaladja a 40, 50, sőt 60 százalékot is.
A cigarettafüst állandó jelenléte Kínában, hozzávéve, hogy az ország a világ legnagyobb dohánytermelője és fogyasztója is egyben, a szakértők szerint kétségessé teszi a közel egy éves tiltás eredményességét. Emellett, bár a helyi törvények tiltják a dohányreklámok megjelenítését nemzeti és nemzetközi tévécsatornákon, rádiókban és magazinokban, engedi azok szerepeltetését a közterületi reklámhelyeken, értékesítési pontokon és az interneten, sőt promóciós céllal az ingyenes terjesztést sem ellenzi.
A cigaretta káros egészségügyi hatásairól is nehéz lesz meggyőzni a kínaiakat. A helyiek ugyanis rendre elégedettek egészségügyi állapotukkal, és a dohányosok sem panaszkodnak több problémára, mint a nem dohányzók. Előbbiek 13, utóbbiak 14 százaléka állítja, olyan panaszai vannak, amelyek valamelyest akadályozzák abban, hogy életkorának megfelelő életvitelt folytasson.
A Gallup szakértői szerint a körülményekre való tekintettel a kínai kormánynak sokkal agresszívebben kellene fellépnie a dohányzás visszaszorítása érdekében. A leszokásra ösztönző tiltás csak hosszú idejű, folyamatos tudatosságnövelő kampányokkal, és szigorúbb tiltó rendelkezésekkel lehet eredményes.