A pneumococcus baktérium okozta fertőzés komoly veszélyt is jelenthet főleg az idősekre és a csecsemőkre, kisgyermekekre.
A nyári hónapokban hajlamosak lehetünk megfeledkezni a légutakat érintő megbetegedésekről, de most már beköszöntött az ősz, és ezzel együtt a légúti vírusfertőzések és bakteriális társfertőzések időszaka, így nem árt az óvatosság. A megelőzés lehetőségeiről egészségügyi szakemberrel is konzultálhatunk.
A légúti fertőzések időszakában tartsunk távolságot a tüneteket mutató emberektől. Betegen ne menjünk közösségbe. Lehetőleg kerüljük a zsúfolt helyeket és ügyeljünk a higiéniára, mely magában foglalja például a rendszeres kézmosást, felületek fertőtlenítését. Ha pedig krónikus betegségünk van, érdemes rendszeres orvosi konzultációra járni. A megelőzésre való odafigyelés mellett azonban lehetőség szerint élvezzük ki a hűvösebb hónapok kínálta élvezeteket is.
A légutakon keresztül, cseppfertőzéssel terjedő vírusok közül az új típusú koronavírus, az influenzavírus vagy a légúti óriássejtes vírus (RSV) önmagában is veszélyes lehet és fokozott egészségügyi kockázatot jelenthet a népesség több csoportjára. E vírusok okozta légúti betegségeket gyakran kísérhetik bakteriális társfertőzések, amelyek a betegség lefolyását súlyosabbá tehetik.1,2 Az influenza esetek több mint 35%-ban alakulhatnak ki kórházi kezelést igénylő bakteriális társfertőzések, mint például a pneumococcus baktérium okozta bakteriális tüdőgyulladás.2,3
A pneumococcus baktérium számos betegség okozója lehet, főleg az idősek és a csecsemők, kisgyermekek körében. A fertőzés cseppfertőzéssel terjed. A baktériumot az óvodás korú gyermekek tünetmentesen is hordozhatják az orr-garat nyálkahártyáján. Gyengébb immunrendszer esetén, például időseknél vagy krónikus betegeknél, illetve egy influenza vagy RSV fertőzés után a baktérium megfertőzheti a tüdőt, ezzel egyes esetekben tüdőgyulladást okozva, vagy bizonyos esetekben a véráramba kerülhet, és ott súlyos betegségeket – agyhártyagyulladást, vérmérgezést, és ezek együttes előfordulását – is okozhat.3,4
Felnőttek esetében a pneumococcus okozta tüdőgyulladás kialakulásának gyakorisága 50 éves kortól emelkedhet az immunrendszer öregedése és a krónikus betegségek kialakulása miatt. A megfelelő antibiotikum szedése általában gyógyulást eredményez, azonban súlyosabb esetekben kórházi kezelést igényelhet. Veszélyeztetett korosztályhoz tartozónak számítanak a 65 évnél idősebbek, akiknél a pneumococcus-fertőzés súlyos tüdőgyulladást is okozhat.5
A pneumococcus által okozott fertőzések előfordulása, a szövődmények esetleges súlyossága, vagy a kórokozó antibiotikumokkal szembeni rezisztenciája miatt bizonyos életkorban és állapotokban fontos lehet a megelőzés, így például a védőoltások alkalmazása, melyek segíthetnek a megelőzésben.4,5 A pneumococcus elleni oltás javasolt: 2 éves kor alatt és 50 éves kor felett mindenkinek, krónikus betegeknek, akik alapbetegségük miatt fogékonyabbak a súlyos pneumococcus fertőzésre: többek között tüdő (COPD, asztma) -, szív-, vese-, máj- és cukorbetegeknek, immunsérülteknek, dohányosoknak, valamint léphiányosoknak.6
Egy betegséget jobb megelőzni, mint elszenvedni. Az oltások pedig nemcsak a betegségek kialakulását segíthetnek megelőzni, hanem felvételükkel a körülöttünk élőkért is, ezzel saját egészségünkön túl, szeretteink, ismerőseink jóllétéért is tehetünk. Védőoltás felvételével csökkenthetjük a fertőzés terjedésének kockázatát a családtagok, iskolatársak vagy kollégák, barátok, szomszédok és a közösség más tagjai körében is.7
Referenciák:
1. Metersky ML, Masterton RG, Lode H, File TM Jr, Babinchak T. Epidemiology, microbiology, and treatment considerations for bacterial pneumonia complicating influenza. Int J Infect Dis. Vol 16, Issue 5, May 2012, Pages e321-e331 https://doi.org/10.1016/j.ijid.2012.01.003
2. Morris DE, Cleary DW, Clarke SC. Secondary bacterial infections associated with influenza pandemics. Front Microbiol. 2017;8:1041. doi:10.3389/fmicb.2017.01041.
3. Klein EY, Monteforte B, Gupta A, et al. The frequency of influenza and bacterial coinfection: a systematic review and meta-analysis. Influenza Other Respir Viruses. 2016;10(5):394-403. doi:10.1111/irv.12398.
4. Takehiko Shibata at al. Respiratory syncytial virus infection exacerbates pneumococcal pneumonia via Gas6/Axl-mediated macrophage polarization. J Clin Invest. 2020; HYPERLINK “http://www.jci.org/130/6” 130(6):3021-3037. https://doi.org/10.1172/JCI125505.
5. Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Egészségvonal Pneumococcusfertőzés. https://egeszsegvonal.gov.hu/p-q/1409-pneumococcusfertozes.html Utolsó megtekintés: 2023.10.24.
6. Védőoltási Módszertani levél a 2023 évi védőoltásokról Elérhető: https://www.antsz.hu/felso_menu/temaink/jarvany/modszertani_levelek Utolsó megtekintés: 2023.10.24.
7. Európai Vakcinázási Információs Portál A védőoltás előnyei a közösség számára. Elérhető: https://vaccination-info.eu/hu/vedooltasok/vedooltas-elonyei-kozosseg-szamara Utolsó megtekintés: 2024.10.24.