• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egykori magyar orvosnőről ír a The Washington Post

Hírek Forrás: MTI

Egy zsidómentő keresztény orvos budapesti naplójáról ír a The Washington Post.

A magyarországi holokauszt természetrajzát mutatja be angolul írt naplójában Mádi Mária egykori keresztény orvos, aki zsidó barátnőjét és annak unokaöccsét bujtatta saját lakásán a vészkorszak napjaiban Budapesten - erről írt honlapján a The Washington Post annak kapcsán, hogy e naplót tavaly ajándékozták a washingtoni Holokauszt Múzeumnak.

A lap jelezte, hogy az emlékmúzeum hamarosan felteszi honlapjára azt a naplót, amelyet a magyar orvosnő írt Budapesten a borzalmak éveiben. Feljegyzéseit 1941-ben kezdte, azokat tizenhat füzetet betöltő képzeletbeli levelek formájában írta angol nyelven a nem sokkal korábban a tengerentúlra emigrált lányának. Nem tudhatta, hogy az egyesült államokbeli Louisianában élő gyermeke bármikor is olvashatja-e majd sorait. Az utolsó bejegyzés dátuma 1945. november 5., amikor a háború már véget ért.

A tanulmányait Nagy-Britanniában végző Mádi Mária akkor már elvált, negyvenes éveiben járó asszony volt. Keresztény volt, akinek állítólag nem túl hízelgő véleménye is volt némely zsidókról, de embersége arra késztette, hogy saját lakásán nyújtson menedéket zsidó barátnője, Lakos Irén és annak hétéves unokaöccse, Lakos Alfréd számára. Egy hatalmas tükör mögött találtak búvóhelyet, amikor látogatók jöttek a lakásba.

A doktornő a háború után maga is kivándorolt Amerikába, 1970-ben Houstonban halt meg hetvenkét éves korában. Lakos Alfréd ma hetvenhetedik életévében jár, Georgia államban lakik, s nemrég egyik nyilatkozatában hősnek nevezte egykori megmentőjét. Nagynénje is túlélte a háborút, 1998-ban halt meg Olaszországban.

A naplót tavaly ajándékozta a washingtoni Holokauszt Múzeumnak Mádi Mária unokája, Stephen Walton. A Washington Postnak elmondta: a család egyik széfjében őrizte harminc éven át a füzeteket, amelyek nejlonszatyrokban voltak becsomagolva.

A naplóba a szerző nem csupán feljegyzéseket, képzeletbeli leveleket írt, hanem újságkivágásokat is ragasztott, sőt, kutyájáról készül fotókat is az oldalakra illesztett.