Több mint 20 ezer kínai állampolgár, köztük körülbelül 10 ezer kínai nő él tartósan Magyarországon.
Új szintre emeli és elmélyíti a két nemzet barátságát a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége (MVSZSZ) és a Magyarországi Kínai Nők Egyesülete által kötött együttműködési megállapodás - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős államtitkára szerdán Budapesten, a megállapodás ünnepélyes aláírásakor.
Hornung Ágnes, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős államtitkára arról beszélt, hogy a világ térképét nézve leginkább különbségeket látunk az országok között, de a különbségekből fakadó eltérő világlátásnak hatalmas előnye, hogy "bőven akad ismeret és tapasztalat, amelyeket érdemes megtanulnunk egymástól".
Magyarország és Kína egyaránt hiszi, hogy a történelmi múlt olyan támaszt nyújt a jelenben, amely nélkülözhetetlen a boldoguláshoz, hogy a hagyománytisztelet erőssé tesz, és hogy a családi értékeket támogatni kell - emelte ki az államtitkár. Hozzátette, az együttműködésnek köszönhetően további kapcsolatok épülhetnek, amelynek legnagyobb haszonélvezői a családok.
Várfalvi Marianna, az MVSZSZ elnöke közölte, a két szervezet megállapodásában rögzítette, hogy a Magyarországon élő kínai családok egészséges életkezdetének támogatása, testi-lelki egészségének védelme, az egészségügyi, ezen belül a védőnői ellátással való eredményes kapcsolattartása, és a két kultúra egészségismereteinek harmonizálása érdekében egymással együttműködnek és közös programokat valósítanak meg. A tervek között szerepel lakossági tájékoztatói kiadványok elérhetővé tétele kínai nyelven, önkéntes tolmács szolgálat létrehozása a védőnői találkozásokhoz, szűrővizsgálatok szervezése - ismertette az elnök.
Jing Yu, a Magyarországi Kínai Nők Egyesületének vezetője elmondta, 1995-ben alakult az egyesület, amely foglalkozik a kínai kultúra népszerűsítésével, adományozással, segíti kínai családok magyarországi beilleszkedését, és kiemelten figyel a kínai nők testi és lelki egészségre. Bízik benne, hogy az itt élő kínai családoknak hasznos segítséget tudnak nyújtani a megállapodásnak köszönhetően - emelte ki az egyesület vezetője.
Póczi Dorottya, a Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkárságának főosztályvezetője közölte, a statisztikai adatok szerint több mint 20 ezer kínai állampolgár, köztük körülbelül 10 ezer kínai nő él tartósan Magyarországon, így a kínai az egyik legnagyobb külföldi közösség, amely tudásával, hagyományaival, kultúrájával gyarapítja Magyarországot. Az együttműködés hozzájárul a Magyarországon élő kínai családok nagyobb biztonságához és kényelmesebb életéhez, a védőnők számára pedig a kínai kultúra megismerése a fejlődés, az előrelépés útja lehet - mutatott rá a főosztályvezető.