• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Elhízás és szívritmus-zavar: veszélyes összefüggés

Hírek Forrás: MTI Szerző:

A szabálytalan szívműködés a túlsúlyt cipelő, fiatal nők körében is mind gyakoribb.

Minél kövérebb egy fiatal nő, annál nagyobb az esélye, hogy egyszerre csak össze-vissza verjen a szíve - mutatták ki dán szívgyógyászok tanulmányukban, amelyet az Európai Kardiológusok Társaságának müncheni kongresszusán ismertettek.
A leggyakoribb szívritmuszavar a pitvarremegés, a fibrilláció, amikor a szív felső része, a pitvar, ritmusos összehúzódás helyett szabálytalanul remegni kezd. Ez idős korban fordul elő mind gyakrabban, ám Denith Karasoy és munkatársai Koppenhágában azt észlelték, hogy a szabálytalan szívműködés a túlsúlyt cipelő, fiatal nők körében is mind gyakoribb.

A szív működésének ezt a rendellenességét a beteg sokszor nem is érzi, de a későbbi szövődmények már életveszélyesek, ezért igen fontos, hogy ez mielőbb kiderüljön.  A kutatók a dán betegnyilvántartásból kiemelték annak a 271 203 asszonynak az adatait, aki 2004 és 2009 között szülte első gyermekét. Ezeknek egészségét átlag csaknem öt éven át követték, így EKG-t is végeztek.

A munkacsoport arra volt kíváncsi, hogy pitvarremegés hány esetben fordult elő az átlag harminc esztendős nők csoportjában, és ez milyen mértékben függött össze a nők testsúlyával.
A ritmuszavar a sovány és normál testsúlyúak esetében igen ritka esemény volt. A súlytöbblet viszont veszélyesnek bizonyult. A karcsú nőkhöz képest a kövérek között a pitvarfibrilláció kétszer gyakrabban fordult elő, az igen kövérek, a 35-ös testtömeg indexű nők csoportjában a ritmuszavart három és félszer sűrűbben észlelték.

A kutatók az ugyanolyan kor, dohányzó vagy nemdohányzó és egyéb kockázati tényezők szempontjából azonos nők szívműködését hasonlították össze.

Az előadás utáni vitában összecsaptak a vélemények arról, hogy mi magyarázza az elhízás ilyen szívhatását, már fiatal korban. A legmeggyőzőbb vélemény az volt, hogy a kövérség kitágítja a szívpitvart, és ez hajlamosít a pitvarremegésre. Abban viszont minden szívgyógyász egyetértett, hogy az elhízás sem a nők és sem a férfiak esetében nem tesz jót az egészségnek.