Kutatásai vezettek az ólommentes benzin előállításának egy igen gazdaságos eljárásához is.
Életének 90. évében elhunyt Oláh György Nobel-díjas tudós. A 20. század egyik legmeghatározóbb kémikusát előző nap érte a halál Beverly Hillsben.
Oláh György 1927. május 22-én született Budapesten. Középiskolai tanulmányait a Piarista Gimnáziumban végezte. Miután leérettségizett, és átélte a háború borzalmait, kémiát kezdett tanulni, beiratkozott a Budapesti Műszaki Egyetemre, ahol alapos laboratóriumi képzésben részesült. Akkor már a szerves kémia érdekelte különösen, s később Magyarország legrangosabb szerves kémia professzorának, Zemplén Gézának kutatási asszisztense lett.
Az 50-es években publikálni kezdett, s egyik tanulmánya megragadta Hans Meervein figyelmét, 1954-ben pedig felajánlották neki, hogy csatlakozzon a Magyar Tudományos Akadémia Központi Kémiai Kutató Intézetéhez, amelyet újonnan hoztak létre.
1956 októberében Oláh György és családja elhagyta az országot, előbb Londonban éltek, majd a család 1977 májusában Kaliforniába költözött. Még abban az évben kinevezték a Dél-Kaliforniai Egyetem Szénhidrogén-kutató Intézetének tudományos igazgatójává. 1991-től napjainkig a Loker Szénhidrogénkutató Intézet (Loker Hydrocarbon Research Institute, Los Angeles) igazgatója volt. Kutatásainak legjelentősebb eredményét a karbokationok kutatásával érte el.
Kutatásai vezettek az ólommentes benzin előállításának egy igen gazdaságos eljárásához is, ugyanakkor új utakat nyitottak a szupersavak által katalizált karbokationok, valamint a szén cseppfolyósításának eljárása felé. Bebizonyította, hogy a szénhidrogén-molekulák egyes fajtái stabilak és hosszú életűek lehetnek. A Magyar Tudományos Akadémia 1990-ben tiszteletbeli tagjává választotta. Oláh György folyamatosan tartotta a kapcsolatot a magyarországi kutatókkal.
Munkájáért a Svéd Tudományos Akadémia 1994-ben kémiai Nobel-díjjal jutalmazta. A Nobel-díjat egyedül kapta, a hivatalos indoklás szerint “a pozitív töltésű szénhidrogének tanulmányozásában elért eredményeinek elismeréseként". 2001-ben a Pécsi Tudományegyetem díszdoktorává avatták. 2001-ben megkapta a Corvin-lánc kitüntetést. Az Amerikai Kémikusok Egyesülete (ACS) 2005-ben a rangos “Priestley-emlékérmével" ismerte el Oláh György tevékenységét.