Dr. Barna Sándor a ScanoMed részlegvezető főorvosa két évet kap arra, hogy felkészüljön a Társaság tevékenységének új pályára állítására.
Visegrádon tartotta május 15-17 között XXIII. kongresszusát a Hevesy György Magyar Orvostudományi Nukleáris Medicina Társaság. A nukleáris medicina olyan specialitás, ahol kis mennyiségű radiofarmakont adnak be a betegeknek különféle diagnosztikai és terápiás alkalmazásokhoz. Nagy vonalakban ez a szakterület a „diagnosztikai nukleáris medicina” és a „terápiás nukleáris medicina” részekre oszlik. A diagnosztikai nukleáris medicinában kis mennyiségben, sokszor csak nyomokban radiofarmakont adnak be a páciensnek a vizsgált szervében vagy szöveteiben fellépő rendellenességek diagnosztizálására. Funkcionális információkat nyújt, és a rendellenességeket a betegség korai szakaszában észleli, gyakran sokkal azelőtt, hogy a betegség hagyományos diagnosztikai eljárásokkal azonosítható lenne. A betegség korai felismerése lehetővé teszi a betegség mielőbbi kezelését és ezáltal kedvező kimenetelét. A terápiás nukleáris medicinában a radiofarmakonokat a betegség gyógyítására alkalmazzák (pl. Graves-kór és a pajzsmirigyrák differenciált kezelése, ahol 131 - nátrium-jodidot használnak) vagy palliatív kezelésre (pl. csontáttétek okozta fájdalom enyhítésére, ahol P32-ortofoszfát, Sm153 EDTMP-t, 89Sr-kloridot választanak) használják.
A modern orvoslás gyakorlatilag minden területén találkozhatunk a nukleáris medicina diagnosztikus és terápiás alkalmazásaival. Igen nagy jelentőséggel bír az onkológia területén mind a primer tumor keresésében, mind a stádium meghatározásában, vagy a betegség utánkövetésében. Az endokrinológiában betöltött szerepe, főként a pajzsmirigybetegségek diagnosztikájában és kezelésében, szintén meghatározó. A kardiológiában, nefrológiában, ortopédiában és számos más területen is egyre szélesedik az izotópdiagnosztikus eljárások indikációs köre.
A kongresszus résztvevői örömmel fogadták az Izotóp Intézet Kft és a KF & T Kft gondozásában megjelent új kötetét dr. Környei Józsefnek, aki minden érdeklődőnek dedikálta „Radiokémiai jegyzetek a nukleáris medicina számára” című, most megjelent könyvét. Az Izotóp Intézet Kft a jogelődjével már több, mint 50 éve ellátja különböző diagnosztikai és terápiás termékeivel a nukleáris medicinát alkalmazó egészségügyi intézményeket.
A MONT XXIII. Kongresszusának mottója „Fókuszban a teranosztika”, hiszen az elmúlt 5-6 év robbanásszerű fejlődést hozott ezen a területen, és ez a fejlődés továbbra is töretlen. A kongresszus során foglalkoztak a molekuláris képalkotó eljárások legújabb eredményeivel és a kísérletes radiofarmakológia izgalmas újdonságaival. A megszokott módon párhuzamos szekcióban továbbképzési lehetőséget biztosítottak a technológus kollégáiknak.
A kétévenként esedékes kongresszus keretében megtartott közgyűlésen elfogadták az elnök és a főtitkár éves beszámolóját, az MONT Alapítvány tájékoztatóját, a gazdálkodásról szóló beszámolót, és megválasztották a társaság két év múlva hivatalba lépő új elnökét. Dr. Barna Sándor a ScanoMed részlegvezető főorvosa két évet kap arra, hogy felkészüljön a Társaság tevékenységének új pályára állítására, ahol nagyobb hangsúlyt kell kapnia a tájékoztatásnak.
A közgyűlésen elhangzott, hogy még a szakemberek körében is szükség van ennek a szakterületnek az ismertetésére, bár a MONT Alapítvány a korábbi években már próbálkozott a kommunikáció javításával. Ennek első lépéseként az Izotóp Intézet Kft segítségével nyílt napokon az érdeklődő közönségnek is bemutatta a radiofarmakonok gyártásának folyamatát és ismertette a felhasználási lehetőségeket. A Nukleáris Medicina Európai Szervezete (EANM) éves nagyrendezvényeire éveken keresztül elvitt egy-két egészségügyi szakújságírót, hogy megismerhesse ennek a szakterületnek a helyzetét, eredményeit és fejlődésének főbb irányait a világban. Ez a folyamat azonban megszakadt, mert a társaság nem fordított erre figyelmet.