• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Élő gyógyszerekkel gyógyító orvosok

Hírek Forrás: Weborvos

A hibás sejteket és szöveteket állítják helyre azok DNS-ének átprogramozásával.

Már nem a távoli jövő fantazmagóriája az az új típusú, a regeneratív gyógyászat körébe tartozó, személyre szabott gyógyszer, amely úgy állítja helyre a hibás sejteket és szöveteket, hogy újraprogramozza DNS-üket és visszaállítja normál működésüket. Bármilyen hihetetlenül is hangzik, nem sci-firől van szó: a sejt immunterápia néven ismert eljárást a való életben is alkalmazzák, és szó szerint életet menthet.


A részben GE közreműködésével kidolgozott eljárás hatékonyságának tanúbizonyítéka egy akut limfloblasztos leukémiás beteg esete: a kemoterápiás kezelések dacára többszörösen visszaeső pácienstől a kísérleti kezelést végző orvosok T-limfocitákat (az emberi immunrendszer gerincét alkotó fehérvérsejteket) gyűjtöttek be, majd DNS-ük megváltoztatásával úgy programozták át őket, hogy felismerjék és megsemmisítsék a beteg szervezetében található rákos sejteket. Az orvosok az átprogramozott T-limfocitákat visszainjekciózták a véráramba, ahol a sejtek megsokszorozódtak, és kiirtották a betegséget.


A GE is részt vett annak a bioreaktornak a megtervezésében, amelyben az orvosok a rák kiirtására betanított T-sejtjeit tenyésztették, és jelenleg is számos termékét és szolgáltatását alkalmazzák a sejtterápiás berendezések gyártásában.
„Az orvostudomány forradalom küszöbére érkezett - jelentette ki Phil Vanek, a GE Healthcare sejtterápiás technológiákkal foglalkozó részlegének igazgatója. - Ezek élő gyógyszerek. Az átprogramozott sejt maga lesz a gyógyszer, amely aztán visszakerül a beteg szervezetébe, és helyre tud állítani egy elveszett funkciót, sőt, egy napon talán majd egy olyan funkcióval is gazdagítja sejtjeinket, amilyennel korábban nem rendelkeztek."


A GE most a kanadai kormánnyal közösen 20-20 millió kanadai dollárt invesztál egy torontói sejtterápiás kutató és folyamatfejlesztő központ létrehozásába, melyet a kanadai regeneratív gyógyszerek kereskedelmi forgalomba hozatalával foglalkozó központ (Centre for Commercialization of Regenerative Medicine – CCRM) irányít.


Justin Trudeau, Kanada miniszterelnöke a hónap elején jelentette be a központ létrehozását, ahol kutatók, egyetemek, gyógyszergyártók és a GE-hez hasonló technológiai vállalatok egymással együttműködve tesznek meg mindent a sejtterápiás gyógyszerek fejlesztésének és előállításának felgyorsításáért. A GE több mint három évtizednyi tapasztalattal rendelkezik az egye keresettebb biogyógyszerek gyártása terén. A cég a CCRM egyik alapítója, és az új központ tevékenységében is sarkalatos szerepe lesz.