• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Epilepszia-kutatásra nyert uniós támogatást

Hírek Forrás: MTI

Fiatal magyar tudósokat is támogat az Európai Kutatási Tanács, egyikük epilepszia-terápiával nyert.

Két fiatal magyar kutató is szerepel a között a 287 pályakezdő tudós között, akiket az Európai Kutatási Tanács Starting Grants elnevezésű pályázata keretében projektenként akár 2 millió eurós (600 millió forintos) összegig terjedő támogatásban részesít.

Kondor Péter, a Közép-európai Egyetem (CEU) kutatója Frictions in the Financial System (Súrlódások a pénzügyi rendszerben) című, Berényi Antal, a Szegedi Tudományegyetem kutatója pedig Therapeutic Mechanisms and Long Term Effects of Directed Transcranial Alternating Current Stimulation in Epileptic Seizures (Epilepsziás roham esetén koponyán belül irányzottan alkalmazott váltóáramú stimuláció terápiás mechanizmusa és hosszú távú hatásai) című tanulmányával nyerte el a támogatást - tájékoztatta az Európai Bizottság magyarországi kirendeltsége az MTI-t.

A Starting Grants alkalmat teremt a legígéretesebb tehetségek számára, hogy megvalósítsák elképzeléseiket az úttörő jellegű tudományos alapkutatások terén. A kutatók összesen csaknem 400 millió euró - projektenként 2 millió euró összegig terjedő - finanszírozásban fognak részesülni az elkövetkező, legfeljebb öt évig tartó időszakban.

A kiválasztott projektek a tevékenységi területek széles skáláját ölelik fel, kezdve egyedi tengerparti szökőárvédelmi létesítmények megtervezésétől a fej-nyak rákban szenvedő betegeket segíteni hivatott csúcstechnológiás sugárterápia kifejlesztésén és a légszennyezés GPS-technológiával történő figyelemmel kísérésén át egészen az alacsony költségű és nagyobb hatékonyságú napelemrendszerek gyártásáig.

A neves ösztöndíjra évről évre egyre többen pályáznak: idén 50 százalékkal több jelentkezést nyújtottak be, mint tavaly. A pályázatok nagy száma miatt csak a jelentkezők 9 százaléka nyert el támogatást. Európa-szerte 162 intézmény 34 különböző állampolgárságú kutatója kap ösztöndíjat. Állampolgárságtól függetlenül mindazok a kutatók pályázhatnak, akik doktori (vagy azzal egyenértékű) képesítésük megszerzése óta 2-7 éves szakmai tapasztalatra tettek szert és ígéretes tudományos munkát végeznek. Az idei - a kezdetek óta már hatodik alkalommal meghirdetett - pályázat keretében kiválasztott kutatók átlagéletkora 34 év. A sikeresen pályázó női kutatók aránya is nőtt: 24 százalékról 30 százalékra az összes jelentkezőhöz viszonyítva.

Az EU hétéves kutatási programja keretében ez volt az utolsó Starting Grants. A következő pályázatra az új uniós kutatási és innovációs keretprogram, a Horizont 2020 égisze alatt fog sor kerülni. A Horizont 2020 jóval több pénzforrást irányoz elő az Európai Kutatási Tanács céljaira.