Informális találkozót tartottak az EU tagállamok egészségügyi miniszterei Pozsonyban.
A humángyógyszerek egyes uniós tagországokban tapasztalt hiánya, az élelmiszer-minőség problémaköre, továbbá a védőoltások kérdése voltak napirenden az európai uniós tagországok egészségügyi minisztereinek informális találkozóján, amelyet a júliusban kezdődött szlovák uniós elnökség keretében tartottak Pozsonyban, kedden.
Tomás Drucker szlovák egészségügyi miniszter a humángyógyszerek egyes tagországokban tapasztalható hiányáról szólva elmondta: a hiányért részben a viszonylag alacsonyabb gyógyszerárakkal rendelkező tagországokból való kivitel, részben a hatóanyagok hiánya okolható. Elmondta: az uniós tagállamok szakpolitikusai megegyeztek abban, hogy folyamatos információcserével és a piaci helyzet rendszeres megfigyelése által próbálnak javítani a helyzeten.
A kétnapos találkozót lezáró sajtótájékoztató másik résztvevője, Vytenis Andriukaitis, az EU egészségügyi és élelmiszerbiztonságért felelős biztosa a gyógyszerhiány problémájáról elmondta: megegyeztek abban, hogy az ügyről az egyes tagállamok gyógyszerbeszerzésért felelős ügynökségeinek vezetői is találkozót tartanak, ezen a közös beszerzés-, illetve az árak alakításának lehetőségei kerülnek majd terítékre.
Az unióban ma rendkívül magas az aránya azoknak a betegségeknek, amelyek kialakulása a túlsúlyossággal függ össze - állapította meg az élelmiszerminőség növelésének szükségességéről és folytatott egyeztetés kapcsán Vytenis Andriukaitis. Tomás Drucker megjegyezte: tekintettel arra, hogy a kontinensen már járványméreteket öltött a túlsúlyosság és előfordulása tovább terjed, rendkívül fontos az egyes zsírok, a cukrok és a só mennyiségének csökkentése az élelmiszerekben.
Vytenis Andriukaitis rendkívül aggasztónak nevezte, hogy ma Európa az a kontinens, ahol a legmagasabb azoknak az embereknek az aránya, akik fenntartásokkal kezelik a védőoltásokat. Megjegyezte: ennek az erősödő szkepticizmusnak a visszaszorítására az uniónak erős jelzést kellene küldenie a lakosság irányába.
A szlovák szakminiszter szerint az antibiotikumok növekvő fogyasztásának egyik oka a védőoltások használatának visszaszorulása. Leszögezte: a hagyományos kezelésnek ellenállni képes kórokozók elleni globális akciótervet minden egyes uniós tagország egészségügyi politikájának középpontjába kell állítani.