• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Évente 14-16 ezren szenvednek mérgezést

Hírek Forrás: Weborvos

A nagymama gyógyszere nem játék; a tisztítószerek ugyan szép színesek, ám mérgezőek.

A vegyi anyagok minden háztartásban megtalálhatók, így fontos, hogy tudatosítsuk a gyermekekben: ezek nem játékszerek. A legjobb azonban, ha a veszélyforrásokat olyan helyen tároljuk, ahol a gyermekek nem férnek hozzá.

Gyakorló pedagógusoknak, kémia tanároknak, védőnőknek, kémiai biztonsági felügyelőknek szervezett konferenciát az Országos Kémiai Biztonsági Intézet (OKBI) és az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) csütörtökön. Megnyitójában dr. Kovács Attila helyettes országos tisztifőorvos hangsúlyozta: a kémiai anyagok körülvesznek minket a hétköznapokban, az ipar újabb és újabb vegyületeket fejleszt ki. A folyamatos modernizációnak azonban hátrányai is vannak: a helytelen használat mérgezéses esetekhez, sérülésekhez vezethet. A cél a kockázatok elkerülése.

Dr. Vokó Zoltán, az OEFI főigazgatója kiemelte: az egészségfejlesztő munka egyik legfontosabb színtere az óvoda, az iskola, ahol általában a hosszútávú egészségkockázatok kerülnek előtérbe (pl. az életmód, az alkoholfogyasztás, a szerhasználat megelőzése), a kémiai biztonság azonban kevesebb figyelmet kap, ezért is hiánypótló a konferencia. Dr. Major Jenő, az OKBI főigazgatója aláhúzta, Magyarországon a nem fertőző krónikus betegségcsoportok világviszonylatban is kiemelkedően gyakoriak. Ezek hátterében sokszor a különböző vegyi anyagok nem megfelelő kezelése, használata áll. Rövid videó megnyitóról: http://youtu.be/eXrAv9DjB30

Dr. Zacher Gábor, a Péterfy Sándor utcai Kórház és Baleseti Központ Klinikai Toxikológiai Osztály főorvosa az un. designerdrogokról szóló előadásában arra figyelmeztetett: az újabb és újabb kábítószerek olyan sebességgel jelennek meg, hogy még a szakemberek számára is nehéz követni a változásokat. Míg korábban ismerték az anyagok összetételét, hatásait, a szerhasználati szokásokat, a kezelés lehetőségeit és a későbbi következményeket is, addig most gyakorlatilag „engedély nélküli emberkísérletek" tanúi. Az új szerek hosszútávú hatásai ugyanis megjósolhatatlanok. A szakember szerint a szülők és a pedagógusok legfontosabb feladata, hogy erre a változékonyságra, az ebből következő rendkívüli kockázatokra hívják fel a fiatalok figyelmét. Így lehet elérni, hogy adott pillanatban „nem"-et tudjanak mondani. A programon civil szervezetek is beszámoltak drogmegelőzési tevékenységükről.

Az előadások során elhangzott: a fiatalok alig-alig tudják, hogy mit jelentenek a vegyszereken elhelyezett piktogramok. Ebben előrelépést hoz az az európai uniós rendelet, amely 2015-től teljeskörűen egységesíti és egyszerűsíti a figyelmeztető jelzéseket.

Az elmúlt években hazánkban a mérgezéses esetek száma 14 és 16 ezer között váltakozott. Ennek fele öngyilkossági kísérlethez köthető, másik fele pedig véletlen baleset. Ez utóbbin belül 25 százalékot tesznek ki a 0-18 éves korosztályt érintő esetek. Leggyakrabban a gyógyszerek, ipari- és háztartási szerek okoznak mérgezést.

Fontos tudni, hogy nincs általános szabály a mérgezett ellátására, a teendőkről az adott eset függvényében lehet dönteni, ha kell orvosi segítséget szükséges hívni. Ugyanakkor a legfontosabb a megelőzés. Különös figyelmet kell fordítani arra, hogy a gyermekekben tudatosítsuk: a környezetükben lévő vegyi anyagok kockázatot hordoznak magukban.