A világnap célja, hogy felhívják a figyelmet arra, milyen fontos szerepe van a vesének az általános egészségünkben.
Az elhízás krónikus vesebetegséghez vezethet, drasztikusan növeli a fő rizikófaktorok, így a kettes típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát - írta a Nemzeti Veseprogram az MTI-hez a mai vesevilágnap alkalmából eljuttatott közleményében.
A tizenkettedik világnap témája a vesebetegség és az elhízás kapcsolata, jelmondata: "Egészséges életmóddal az egészséges vesékért!"
A szakemberek kiemelten fontosnak tartják a sportra és az egészséges életmódra nevelést már gyermekkorban, hiszen az elhízás az egyik legjelentősebb kockázati tényezője a vesebetegség kialakulásának - írták.
Az elhízás közvetve és közvetlenül is krónikus vesebetegséghez vezethet, drasztikusan növeli a kettes típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Azoknál az embereknél, akik túlsúlyosak vagy elhízottak többszörös a végstádiumú vesebetegség kialakulásának az esélye, mint a normál testsúlyúaknál.
Magyarországon minden tizedik ember érintett valamilyen vesebetegségben, a felnőtt nephrológiai szakrendeléseken évente ellátott több mint 100 ezer vesebeteg közül 6500 már végstádiumú veseelégtelenségben szenved, rendszeres dialíziskezelésre szorul. Az idült vesebetegségben jelentősen felgyorsul az érelmeszesedés, ezért a betegek többsége szív- és érrendszeri betegségek miatt meghal, mielőtt még vesepótló kezelésre szükség lenne.
A Nemzetközi Nephrologiai Társaság (ISN) és a Vesealapítványok Nemzetközi Szövetsége (IFKF) magyar kezdeményezésre minden márciusának második csütörtökét a vese világnapjának nyilvánította. A világnap célja, hogy felhívják a figyelmet arra, a vesének központi szerepe van általános egészségünk szempontjából, továbbá hogy világszerte csökkenjen a vesebetegségek és szövődményeik gyakorisága, súlyossága.
Az elhízás és a vesebetegség a világnapon