• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fájhat a fejünk a magas vérnyomástól?

Egészségmagazin 2018.10.01 Forrás: Kardioközpont
Fájhat a fejünk a magas vérnyomástól?

A szakemberek véleménye megoszlik abban a kérdésben, okozhat-e a magas vérnyomás fejfájást vagy sem.

A magas vérnyomást nem mindig könnyű felismerni, ugyanis az extrém kiugrásoktól eltekintve, jellemzően nem okoz panaszt. Ha azonban komoly fejfájás jelentkezik, érdemes a vérnyomásértékeket is ellenőrizni. Dr. Kapocsi Judit PhD, a KardioKözpont magas vérnyomás és érkockázat specialistája elmondja, miért.

Mit mond a tudomány?

A szakemberek véleménye megoszlik abban a kérdésben, okozhat-e a magas vérnyomás fejfájást vagy sem.

- Érvek a támogató oldalról

Az Iranian Journal of Neurology című szaklapban publikált cikk szerzői szerint a magas vérnyomás által kiváltott fejfájás jellemzően mindkét oldalon jelentkezik, pulzáló jellegű és fizikai aktivitás hatására erősödik. Az ilyenkor jelentkező  hirtelen érösszehúzódás és/vagy értágulat (mindegyik előfordulhat, akár egymást követve) eredményeként (egyéb más, nem pontosan ismert tényezők mellett) agyödéma alakulhat ki. 

- Érvek az ellenző oldalról

Az American Heart Association állásfoglalásában ugyanakkor az szerepel, hogy az emberek általában nem tapasztalnak fejfájást, amikor magas a vérnyomásuk, hacsak nem megy 180/120 fölé. Ennek igazolására többek közt olyan kutatásokra hivatkozik a szervezet, mint az American Journal of Hypertension című lapban publikált tanulmány, amely 30 éven keresztül követett 1914 magasvérnyomás-beteget és nem talált összefüggést a rendszeres fejfájás és a szív-érrendszeri eredetű halálozások közt.

Magas vérnyomásos krízisben mentőt kell hívni

- Saját tapasztalataim azt mutatják, hogy a magas vérnyomás csak ritkán okoz fejfájást, kivéve az ún. hipertenzív krízis állapotát, amikor az értékek hirtelen megemelkednek. Ebben az esetben nem a mért vérnyomás számszerű értéke számít, hanem az, hogy gyors, hirtelen emelkedés történik. Ha valakinek rövid idő alatt 120/80 Hgmm-ről 160/100 Hgmm-re emelkedik a vérnyomása, ez is okozhat tüneteket, akár fejfájást is, ugyanakkor akár 210/120 Hgmm-es érték mellett is lehet panaszmentes a beteg, ha az stabilan magas, és lassan alakult ki. Tehát amennyiben a vérnyomás kiugrik és emellett orrvérzés, rossz közérzet, látás- és /vagy beszédzavar és fejfájás jelentkezik, 2 percet várjon a beteg, majd mérje újra a vérnyomását, és ha a két mért érték között 4 Hgmm-nél nagyobb a különbség, 1-2 perc után mérje meg harmadszor is a vérnyomást.

Amennyiben a harmadik mért érték is 160/100 Hgmm felett van, és a beteg panaszai nem enyhülnek, vagy még fokozódnak is,  orvost kell hívni.  Különösen akkor, ha hányás, mozgás, beszédzavar is komplikálja a képet. A beteg lehetősége, hogy önmagán segítsen, 25 mg Tenziomin elrágása lehet, ha nem hány - hangsúlyozza dr. Kapocsi Judit. - Ha azonban nem köthető ilyen krízishez a fejfájás, a kivizsgálás több szakterületet is érinthet, ugyanis a kiváltó okok is különbözőek lehetnek, az izomgörcstől, a fogászati-, és vércukor problémákon, a pajzsmirigy betegségen át a fül-orr-gégészeti gyulladásig, a neurológiai problémákig. A kardiológiai kivizsgálás azonban lehet egy olyan biztos alap, amelyre ráépülve a megfelelő irányba lehet elindulni a diagnózis felé.