• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Február 7-ig lehet jelentkezni!

Hírek Forrás: Semmelweis Médiasarok

Az első konkrét program az egészségügyben dolgozók egészségének és életminőségének javítására.

Február 7-ig lehet jelentkezni az Alumni Iroda és több egyetemi intézmény együttműködésével „Egészségügyiek az egészségügyiekért" elnevezéssel indított egészségmegőrző programba. A projekt célja, hogy javítsa a gyógyításban dolgozók egészségi állapotát.

A tavasszal induló programot egy felmérés előzte meg, amelyet az Alumni honlapján tölthettek ki az érdeklődők. A kérdésekre csaknem nyolcszázan válaszoltak. A válaszadók 78,4 százaléka jelezte, hogy szívesen részt venne a projektben. A válaszolók 58,3 százaléka úgy nyilatkozott, hogy megfelelő az egészségi állapota, több mint háromszázan azonban azt is jelezték, hogy nem tudnak anyagi áldozatot vállalni azért, hogy egészségesebben éljenek. A kérdőívet kitöltők közül a legtöbben a felajánlott preventív szolgáltatások közül a mentális (58%) és a szűrőbuszos állapotfelmérést (46%), a sportlehetőségek biztosítását (51%), a stresszkezelést (30%) és a kiégést megelőző -tréningeket jelölték (17%), a kommunikációs technikák elsajátítását (17%) jelölték meg.

Az egy éven keresztül tartó projekt során hatvan dolgozót választanak ki, akiknél figyelemmel kísérik, hogy a különböző egészségmegőrző programok hogyan hatnak az közérzetükre, testi és lelki állapotukra. A kutatók emellett hatvan-hatvan fős kontrollcsoportot is létrehoznak, hogy még inkább mérhetővé váljanak a különbségek. A jelentkezések jelenleg folyamatban vannak.

Dr. Győrffy Zsuzsanna, a Magatartástudományi Intézet kutatója kiemelte: ez az első konkrét, kézzel fogható program Magyarországon, amely az egészségügyben dolgozók egészségét és életminőségét kívánja javítani. Mint mondta, a program lehetőséget kínál arra, hogy viszonylag kevés idő- és pénzráfordítással komoly lépéseket lehessen tenni az egészségmegőrzésben.

Azért javasolja a dolgozóknak, hogy részt vegyenek a programban, mert ennek keretében elérhetőek teljes körű szűrővizsgálatok, sportolási lehetőségek, dohányzásleszoktatás, egyéni pszichológiai tanácsadás és különféle – stresszkezelő, kiégésprevenciós, kommunikációs – tréningek. Ugyancsak az előnyök közé sorolta, hogy a dolgozók a családjukkal együtt sportolhatnak a kedvezményesen megvehető sportkártyával, így az egészségmegőrzés családi programmá válik. A felkínált tréningek – bizonyítottan hatékony módszerekkel – segítik azt, hogy könnyebb legyen megküzdeni a munkából adódó nehézségekkel és a mindennapi kihívásokkal – fogalmazott a Dr. Győrffy Zsuzsanna.

Juhász Irén projektmanager több okot is felsorolt, amelyekkel szembenézve érdemes elgondolkodni a regisztráción. Elsőként említette, fontos, hogy az egészségügyben dolgozó felelősséget érezzen önmagával és szakmajával szemben: betegen, rossz példát mutatva ugyanis nem lehet eredményesen és hatásosan gyógyítani. „Ha úgy érzi, hogy összecsapnak a feje felett a hullámok, nincs ideje a saját egészségi állapotával foglalkozni, de szeretne változtatni életmódján, szeretné megőrizni az egészségét. Ha kiégett, fáradt, közönyössé és közömbössé kezd válni, amit nem szeretne, de nem kap a munkahelyi környezetében segítséget, nincs egy csapat, ahova tartozzon" – sorolta, hogy miért és mikor érdemes részt venni.

Hozzátette: akkor is érdemes csatlakozni, ha valaki csak kíváncsi, milyen az egészségi állapota, de még nem érett meg benne a döntés, hogy lépjen.

Horosz Áron, az Alumni Iroda vezetője úgy véli, sokak számára vonzó lehet a program, amelynek keretében például négyezer forintért havonta nyolc sportolási lehetőséget biztosító kártya vagy az ugyanekkora összegért profi stresszkezelő, kiégés prevenciós, illetve kommunikációs tréningek válnak elérhetővé. A sportolási lehetőségeket a program Budapesten és az agglomerációban 29, vidéken pedig 33 helyen biztosítja – tette hozzá.