• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Fogyatékkal élő menekülteket is segít az SOS Gyermekfalvak

Hírek 2022.04.12 Forrás: MTI-OS
Fogyatékkal élő menekülteket is segít az SOS Gyermekfalvak

Egy autista vagy Down-kóros gyermekkel az élet önmagában is bonyolultabb. Rendszeres gyógypedagógiai, orvosi, pszichológusi ellátásra van szükségük.

Több száz menekültet, köztük fogyatékkal élőket is segít az SOS Gyermekfalvak. Az elmúlt hetekben több millió menekült kényszerült elhagyni Ukrajnát. 90 százalékuk nő vagy gyermek. Érkeznek családok fogyatékkal élő gyerekekkel is, az SOS többek között nekik indított programot - tudatta a szervezet közleménye.

Az SOS Gyermekfalvak a II. világháború után azért jött létre, mert sok gyermek elveszítette a szüleit. A nemzetközi szervezet 73 éve vesz részt a háborúval sújtott gyerekek életében világszerte, most a hazánkba tömegesen menekülő családokon is segítene. A 2015-ös menekült válságban a magyar SOS menekülteket célzó programjával már aktívan részt vett ellátásukban, jelenleg a Strázsa Tanya Közhasznú Szociális Szövetkezettel közösen olyan menekülteket fogad, akik ellátása fogyatékosságuk miatt megoldatlan. A program különlegessége, hogy nem csupán szállást és ellátást kapnak, hanem speciális segítséget is.

"Egy autista vagy Down-kóros gyermekkel az élet önmagában is bonyolultabb. Rendszeres gyógypedagógiai, orvosi, pszichológusi ellátásra van szükségük. Azokat a családokat, ahol fogyatékkal élő családtag is van, a háború különösen súlyosan érinti, kulcsfontosságú, hogy olyan értő környezetben legyenek, ahol rögtön szaksegítséget kapnak" – mondta Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak szakmai vezetője. 30 menekült már megérkezett a szabadszállási Strázsa Tanyára, ellátásukat az SOS-sel közösen megkezdték.

Az SOS emellett a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményeivel (BMSZKI) együttműködve több száz menekült ellátásában is segítséget nyújt. Olyan nagy létszámú, gyakran sok gyereket nevelő családok fordulnak meg itt, akiket máshol nehéz lenne elhelyezni.

A menekülteknek a BMSZKI – részben saját forrásból, részben a Fővárosi Önkormányzat révén, valamint magánemberek és civil szervezetek adományaiból – az alapvető szolgáltatásokat tudja biztosítani, mint szállás, napi háromszori étkezés, tisztálkodási, mosási lehetőség stb.

Az SOS további felmerülő kiadásokhoz járul hozzá, például gyógyszerek, egészségügyi eszközök beszerzéséhez, gyerekek szabadidős foglalkozásának biztosításához, családegyesítéssel kapcsolatos kiadásokhoz, különböző okiratok beszerzésének költségeihez. Az SOS támogatásából 4 fő, a menekültek ellátásában dolgozó szakembert tud a BMSZKI foglalkoztatni.

"Van, hogy egy nejlonzacskónyi ruhával érkezik át gyalogosan a határon egy anya, csecsemővel a hátán, mert a babakocsi már nem fért fel a túlzsúfolt vonatra, buszra. Volt olyan család, ahol a kerekesszék maradt Ukrajnában, kézben hozták át a gyereket. Sokuknak olyan alapvető dolgokra van szükségük, mint például ruha a családnak, vény nélküli gyógyszerek, vitaminok, vonatjegy" – teszi hozzá a szakmai vezető.

Az SOS Gyermekfalvak Magyarországon jelenleg 300 magyar gyermekről gondoskodik, akiket elhanyagolás, bántalmazás, a szülők halála, szenvedélybetegsége miatt ki kellett emelni a családból. A menekült programban egy időben 200 férőhelyen tudják fogadni a családokat, a következő évben várhatóan több ezren fordulnak majd meg a szervezetnél, ami a kollégákra és az adománygyűjtésre is jelentős terheket ró. A menekülteket ellátó programját az alapítvány a hazai és a nemzetközi SOS adománygyűjtéséből finanszírozza.

Legolvasottabb cikkeink