• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fókuszban a civilizációs betegségek korai prevenciója

Hírek 2024.11.18 Forrás: Semmelweis Egyetem
Fókuszban a civilizációs betegségek korai prevenciója

Egyre több, a korai életkorban kezdődő krónikus betegség, a szövődmények és a tartósabb fennállás miatt is súlyosabbakká válhatnak felnőttkorra.

A Semmelweis Egyetem Szenior Akadémiájának 11. évadának 5. előadását dr. Réthy Lajos Attila, az Egészségtudományi Kar Családgondozási Módszertani Tanszékének vezetője tartotta. Szó esett egyebek mellett az első ezer életnap jelentőségéről, a környezeti hatások fontosságáról és a táplálék-allergének korai bevezetésének preventív hatásáról is.

Dr. Réthy Lajos Attila Civilizációs betegségek korai prevenciója, avagy új trendek a családgondozásban az első ezer életnapon című előadásában elmondta, hogy az első ezer életnap hatásai meghatározóak lehetnek a civilizációs betegségek kialakulásában. Bemutatta a hungarikumnak számító védőnői szolgálatot, kiemelve, hogy a védőnők munkájának lényeges eleme a korai prevenció. Mint elmondta, a legtöbb civilizációs betegség a vezető halálokok között szerepel, példaként a koszorúér-betegségeket, az agyi érbetegségeket, a légúti krónikus tüdőbetegségeket, az elhízást és a cukorbetegséget említette. Kiemelte, hogy a gyermekgyógyászok tapasztalatai szerint egyre több a korai életkorban kezdődő krónikus betegség, a szövődmények pedig már a tartósabb fennállás miatt is súlyosabbakká válhatnak felnőttkorra.

Az etiológiát illetően kitért az epigenetikai módosulásokra, a környezeti hatásokról szólva pedig bemutatta egyebek mellett az újszülött bél mikrobiom diszbiózis hátterét és következményeit, a megfelelő csecsemőkori bélflóra kialakításában nagy szerepet játszó csecsemőkori bifidobaktériumok jelentőségét, amelyek hiánya hozzájárulhat az immunmediált civilizációs betegségek gyakoribbá válásához. A diszbiózis okai között a császármetszéssel születést, a szoptatás hiányát, a koraszülést és a korai tartós antibiotikumos kezelést emelte ki. Részletesen beszélt a szoptatás preventív szerepéről és az anyatej immunerősítő hatásáról, kitérve a bélflóra és az immunsejtek kölcsönhatására is. Az előadásban szó esett a táplálék-allergének korai bevezetésének preventív hatásáról is. A professzor hangsúlyozta, hogy például a földimogyorót az új nemzetközi ajánlások szerint fontos egy éves kor előtt bevezetni, ezáltal csökkenthető a földimogyoró allergia kialakulási kockázata és a következményes későbbi súlyos allergiás reakciók lehetősége. Részletek a videóelőadásban