Vágás nélküli technológia ad reményt a pajzsmirigyrákos betegeknek – Az új módszer magán és állami ellátásban is elérhető a magyar betegeknek.
Sikerrel zárult a Semmelweis Egyetem munkatársai és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet munkatársai által végzett, több éves kutatás egyes pajzsmirigydaganatok új, minimál-invazív kezelési módszerének kidolgozására. A tanulmány eredményeként hazánkban érhető el a régióban elsőként a vágás (nyitott műtét) nélküli technológia, amely nemcsak a betegek számára biztosít gyorsabb és kevesebb kockázattal járó gyógyulást, hanem a pajzsmirigy működését is megőrzi - adták hírül közleményben.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) által több mint 167 millió forinttal támogatott kutatás meggyőző eredményeinek köszönhetően az eljárás iránt jelentős a nemzetközi érdeklődés, ami tovább erősíti Magyarország pozícióját az orvosi innovációk nemzetközi színterén. Az alternatív kezelési technológia a magánellátásban és állami finanszírozásban is elérhető a betegek számára. Az új, vágás nélküli eljárás Magyarországot is a pajzsmirigyrák kezelésének élvonalába helyezi. Az első nemzetközi érdeklődők már bejelentkeztek a kezelés elsajátítására oktatás keretében.
Dr. Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet intervenciós radiológus főorvosa, egyetemi docens ismertette: magyar kutatás forradalmasítja a pajzsmirigyrák kezelését minimál-invazív technológiával, a sikerrel zárult nemzetközi jelentőségű kutatással a világ élvonalába kerültünk a pajzsmirigyrák kezelésében. Noha globálisan 2015 óta folynak kutatások a rosszindulatú pajzsmirigyrák termoablációs kezelésével kapcsolatban, de alig van még szakirodalma, így a több éves magyarországi kutatás adta további értékes adatok újabb komoly mérföldkőnek számítanak. Az új módszer nemcsak a betegek számára kínál kíméletesebb alternatívát, hanem hosszú távon a rákkezelés terén is jelentős áttörést jelenthet. Magyarország ezzel vezető szerepet játszhat az orvosi innovációk területén, különösen a minimál-invazív rákkezelés terén – hangsúlyozta.
A hőkezelési technológiát, a rádiófrekvenciás ablációt (RFA) az elmúlt évek során a Premier Med alkalmazta először és egyedüliként Kelet-Közép-Európában a jóindulatú pajzsmirigy göböknél, és most már a rosszindulatú pajzsmirigydaganatok kezelésére is sikerrel használják. A módszer lényege, hogy ultrahangon nyomon követve egy vékony tűvel megszúrják a pajzsmirigy rákos daganatát, felmelegítik a szövetet, a keletkezett hő pedig elpusztítja a kóros sejteket anélkül, hogy a pajzsmirigy működését károsítanák. A beavatkozás után a betegeknek nem szükséges hormonpótló kezelés, jelentősen csökkennek a szövődmények és a felépülés is sokkal gyorsabb. Az egy centimétert meg nem haladó papilláris pajzsmirigyrákoknál vizsgáltuk a kezelés biztonságosságát. Ez a leggyakrabban előforduló elsődleges rosszindulatú pajzsmirigy daganat, ezért létfontosságú a gyors és biztonságos kezelés – írták.
Fontos kiemelni, hogy az ambulánsan elvégezhető abláció során minimalizálható a műtéti terhelés, a fertőzésveszély, nem marad heg, jelentősen lerövidül a felépülési idő, csökken a beavatkozástól való szorongás, emellett a kezelés sokkal kevesebb erőforrást és anyagi ráfordítást igényel, mint a fekvőbeteg-ellátásban nyújtott, jellemzően műtéti megoldások. A kezelés - amely nem igényel altatást, és az előkészületekkel együtt nagyjából másfél órát vesz igénybe - nem befolyásolja a pajzsmirigy működését, szemben a pajzsmirigy egészének vagy egy részének eltávolításával. A daganatok a kezelést követően összezsugorodtak, nincs hosszú felépülési idő, a sebészeti beavatkozásokkal szemben a páciensek folytathatják a megszokott életüket már néhány órás pihenés után - beszélt a részletekről Dr. Deák Pál Ákos.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyitott műtét mellett ma az is előfordul, hogy tartós megfigyelést javasolnak a rosszindulatú pajzsmirigyrákban szenvedőknek. Ez hosszan tartó lelki terhet jelent a betegeknek, így ezzel a módszerrel összehasonlítva is vitathatatlan az új, azonnali eljárás előnye.
A beavatkozás állami finanszírozásban is elérhető a Semmelweis Egyetemen, nem szükséges NEAK-engedély sem, hiszen egyedi méltányossági kérelem nélkül is kezelhetjük a rosszindulatú daganatot – tette hozzá. A kezelés a Premier Mednél magánfinanszírozásban vehető igénybe.
Dr. habil. Reismann Péter, a Semmelweis Egyetem belgyógyász-és endokrinológus szakorvosa, egyetemi docense ismertette, hogy a beavatkozást megelőzően alapos kivizsgálás keretén belül választották ki a kutatásban részt vevő pácienseket, majd úgynevezett „onkoteam” orvoscsoport hozta meg a döntést, hogy a beteg alkalmas-e a kezelésre. Ezek alapján 55-ből 28 páciens (19 nő és 9 férfi) felelt meg a beválogatási kritériumoknak. Hozzátette, hogy a termoablációs kezeléseket minden esetben a sebészeti megoldásokról és a minimál invazív kezelésekről történő alapos felvilágosítás és tájékozott beleegyezés előzte meg.
Elmondta: a daganatokat helyi érzéstelenítésben kezelték, és a beavatkozás után alapos utógondozás, kontrollvizsgálatok zajlottak. A kutatási eredmények alapján az RFA képes az 1 cm-nél kisebb daganatokat hatékonyan kezelni, és azok a kutatásban résztvevő páciensek esetében nem mutattak kiújulást. Az eredmények szerint a termoablációval kezelt daganatok a 12 hónapos kontroll után már nem is voltak láthatóak a képalkotó vizsgálatok során. Nem alakult ki semmilyen súlyos mellékhatás, mint például hangszálbénulás vagy vérzés. A kutatás során alkalmazott módszerek és az általuk elért eredmények alátámasztják, hogy a rádiófrekvenciás abláció egy hatékony és biztonságos alternatíva lehet a korai stádiumú pajzsmirigy rosszindulatú daganatainak kezelésében – hangsúlyozta.
Dr. Reismann Péter arra hívta fel a figyelmet, hogy a pajzsmirigyrák korai észlelése és kezelése jelentős egészségnyereséggel járhat. A göb rendkívül gyakori pajzsmirigy szerkezeti eltérés. A túlnyomó része jóindulatú, tünetet nem okozó forma. Ezektől kell elkülöníteni a rosszindulatú, potenciálisan helyi illetve távoli áttétet adó daganatokat. Erre kiváló diagnosztikai lehetőség a nyaki ultrahangvizsgálat, mely felvetheti a gyanút. A diagnózist a vékonytű mintavétel adja meg, melynek során a göbből vett sejthalmazt szakértő pathológus értékeli ki. Az elmúlt 30 évben a pajzsmirigy rák előfordulási gyakorisága sokszorosára növekedett, mely mögött az úgynevezett papillaris microcarcioma gyakoribbá válása áll. Ezen daganat elleni hatékony kezelés lehet az RFA. Az RFA kezelés egyik legnagyobb előnye, hogy nem befolyásolja a pajzsmirigy működését. A pajzsmirigy az életműködést biztosító és fenntartó hormonokat termel, ezért az olyan eljárások, amelyek nem befolyásolják a pajzsmirigy működését előnyt élvezhetnek a klasszikus sebészeti beavatkozásokkal szemben - figyelmeztet a szakorvos.
Riesz Zsófia, a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet stratégiai- és kommunikációs igazgatója elmondta: a csaknem 300 millió forintos kutatást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) több mint 167 millió forinttal támogatta. Kiemelte: a kezelés, amellett, hogy a betegek számára kiemelkedő hatékonysággal működött, a magyar orvosi közösség számára jelentős szakmai siker, és a nemzetközi orvosi ajánlásokba is bekerült. Ezzel a magyar orvosok nemcsak új kezelési irányelveket dolgoztak ki, hanem hozzájárultak egy globálisan alkalmazható orvosi innováció elterjedéséhez a pajzsmirigyrák kezelésében. A kutatás eredményeit bemutatták több hazai és nemzetközi kongresszuson, és különösen nagy figyelmet kaptak az Európai Kardiovaszkuláris és Intervenciós Radiológiai Társaság (CIRSE) valamint a Magyar Endokrinológiai és Anyagcsere Társaság kongresszusán.
Riesz Zsófia elmondta, hogy az egy centimétert kissé meghaladó daganatoknál a kezelés lehetőségét egyénileg bírálják el és a közeljövőben igyekeznek minél tágabb betegcsoportot bevonni a kezeléseikbe.
(Fotó: Premier Med)