Kínában őrizetbe vettek egy brit és egy amerikai állampolgárt a GSK-üggyel kapcsolatban.
A vesztegetési botrányba keveredett brit GlaxoSmithKline (GSK) gyógyszeripari óriáscéghez köthető ügyben hivatalosan is őrizetbe vettek egy brit állampolgárt és kínai származású, amerikai állampolgárságú feleségét - derült ki csütörtöki sajtóértesülésekből.
A hírt Nagy-Britannia pekingi külképviseletén megerősítették, de csak annyit közöltek, hogy az illetőnek, Peter Humphreynak, a China Whys nevű tanácsadó cég igazgatójának, illetve családjának konzuli segítséget nyújtanak. A párt július közepe óta hallgatta ki a sanghaji rendőrség.
A rendelkezésre álló információk szerint Humphrey - aki egykor a Reuters brit hírügynökség tudósítója is volt - és felesége, Jü Jing-cseng dolgozott a GSK-nak, s állítólag "törvényellenesen gyűjtöttek információkat emberekről". Vállalkozásuk az üzleti kockázatok területén adott ország-, illetve iparág-specifikus tanácsokat, köztük több gyógyszeripari cégnek is. Humphrey alig több mint egy évtizede foglalkozott ezzel.
Kiszivárgott értesülések szerint az őrizetbe vételnek egyértelmű köze van ahhoz a kiterjedt vizsgálathoz, amelyet a GSK-val szemben indítottak "súlyos gazdasági bűncselekmények", vagyis korrupció miatt. A fejlemények valószínűleg azt jelentik, hogy a hatóságok eddigi nyomozásuk során elegendő bizonyítékot találtak a későbbi vádemelési javaslathoz.
A kínai közbiztonsági tárca azt gyanítja, hogy a GSK alkalmazottai kormányzati hivatalnokokat, vezetőket fizettek le nagy összegekkel, gyógyszeripari szervezeteket, alapítványokat vesztegettek meg, kórházakat és orvosokat pénzeltek közvetlenül és közvetve, hogy növeljék eladásaikat, vagy emeljék termékeik árait.
A vesztegetésekbe korábbi információk szerint különböző csatornákon, utazási irodákon keresztül több mint 700-an voltak bevonva, s az elmúlt hat évben állítólag 3 milliárd jüant (109,2 milliárd forint) fordítottak e célra.