• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyakori vedelés, kisebb sörhas

Hírek Forrás: MTI

Az alkalmankénti vedelés jobban növeszti a sörhast, mint az egyenletes szeszfogyasztás.

Az alkohol remekül beépülő kalória: aki sokat iszik, kiváltképp ha a sört szereti, hamar pocakot növeszt. Egy új tudományos tanulmány, amelynek eredményeit az Európai Szívgyógyász Kongresszuson, Barcelonában ismertették, azt bizonyította, hogy a sörhas méretében nemcsak a kiürített korsók számának, hanem az ivási szokásoknak is jelentősége van.

Az utóbbi években vizsgálatok egész sora bizonyította, hogy a túlsúly nagyon egészségtelen, de az is kiderült, nem mindegy, a fölös kilók hol helyezkednek el. Az egész testben, nagyjából arányosan megoszló zsírokat sem könnyű cipelni, de az igazán veszélyes forma a hasi elhízás.

A hasra hízás a koszorúér-betegség fontos kockázati tényezője, de a cukorbaj kifejlődésében is szerepet játszik. Érthető, hogy mind több vizsgálat kutatja, miképpen lehet ennek esélyét csökkenteni. Martin Bobak és munkacsoportja a volt kommunista tábor három országának területén gyűjtött össze 30 000, önként jelentkező vizsgálati személyt. Ezek az orosz, lengyel és cseh férfiak és nők rendszeresen és nem kevés alkoholtartalmú italt fogyasztottak.

A kutatók igen részletes kérdőíven gyűjtötték össze a tanulmány résztvevőinek alkoholfogyasztási szokásait, ezen kívül gondos orvosi vizsgálatok is történtek a testsúly, testmagasság és a derékbőség mérése mellett.

Följegyezték, hogy a szeszkedvelők mikor, hogyan itták meg a jó közérzetükhöz szükségesnek érzett alkoholmennyiséget. Külön figyeltek a vedelésre: az orvosi szakirodalom meghatározása szerint ezek a férfiak egy ülésben minimum öt korsó sört vagy tíz pohár vodkát ittak meg, és ezt legalább havonta egyszer megtették.

Az európai szesztestvérek így összegyűjtött csapatában a férfiak 18 százaléka, a nők 1,5 százaléka minősült vedelő alkoholistának. Ennek az ivási szokásnak a jelentősége akkor látszott világosan, amikor ezeknek a személyeknek a súlyát, derékbőségét azokéval hasonlították össze, akik ugyanennyi szeszt ittak meg hetenként, de egyenletes elosztásban.

A vedelő stílusban ivó férfiaknak - ugyannyi szeszt egyenletesen elszopogató társaikhoz képest - átlagosan hat centivel kellett derekukon hosszabbra engedni az övet. A nők csoportjában a vedelés még hizlalóbbnak bizonyult. Az ilyen ivási szokásnak hódoló nők derékban tíz centivel lettek vastagabbak a többiekhez viszonyítva.