Magyarországon évente félezernél is több véletlen gyermekmérgezés történik háztartási vegyszerekkel.
A nyáron 15 európai országban ellenőrzik majd a lakossági forgalomba kerülő, veszélyes anyagokat és keverékeket tartalmazó termékek gyerekbiztos zárait, kupakjait; Magyarországon a vizsgálatokat a járási hivatalok népegészségügyi osztályai végzik.
Egy vegyi anyagot vagy keveréket tartalmazó termék zárása akkor tekinthető gyerekbiztosnak, ha azt a nyitáshoz szükséges erőkifejtés, vagy koordinált kézmozgás miatt a kisgyerekek többsége nem tudja kinyitni, ugyanakkor a felnőtteknek nem okoz gondot a nyitás.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) MTI-hez eljuttatott közleményében azt írja, Európa-szerte több száz termék csomagolását, zárását ellenőrzik. Ha az anyag vagy keverék veszélyessége alapján a csomagolást gyerekbiztos zárással kell ellátni, akkor a felügyelők vizsgálják a zárak meglétét és megfelelőségét is - írták.
Az Európai Vegyianyag-ügynökség által indított projekt keretében az ellenőrzések az év második felében lesznek, az eredményeket 2016 első felében összegzik és kiértékelik.
Az ÁNTSZ közölte azt is, a gyerekbiztos zárást megkövetelő termékek száma 2015. június 1-jétől várhatóan bővül. A koncentrációs határértékek szigorodása miatt egyes, eddig irritatív keverékek már maróként osztályozandók, és ebben az esetben már követelmény a gyerekbiztos zárás.
A veszélyes keverékeket tartalmazó termékek esetén a fokozott biztonság érdekében a csomagolással szemben egyéb kritériumokat is támaszt a vegyi anyagok és keverékek osztályozására, címkézésére és csomagolására vonatkozó uniós jogszabály. Így a csomagolás nem keltheti fel a gyermekek érdeklődését (például a formájával), illetve nem tévesztheti meg a fogyasztókat azzal, hogy hasonlít valamely élelmiszerhez, állateledelhez, gyógyhatású készítményhez vagy kozmetikumhoz. További követelmény, hogy a csomagoláson legyen a vakokat és gyengén látókat figyelmeztető, tapintással érzékelhető jelzés is. A kémiai biztonsági felügyelők ezek meglétét szintén ellenőrizni fogják.
A felügyelők felfüggeszthetik az elvárásoknak nem megfelelő termékek forgalmazását a hiányosságok kijavításáig. Ha az érintett nem tesz eleget a hatóság előírásainak, akkor 10 millió forintig terjedő bírsággal is sújtható.
Az ÁNTSZ felhívja a figyelmet arra, hogy - a biztonsági kupak helyes használatán kívül - a különböző veszélyes anyagokat a gyermekek számára elérhetetlen helyen, megfelelően kell tárolni.
Magyarországon évente ezernél is több véletlen mérgezés történik háztartási vegyszerekkel (jellemzően tisztítószerekkel, fagyállóval, maró szerekkel, oldószerekkel, hígítókkal), ezek 50 százalékában gyerekek az érintettek.