A hétfői ülésnapon a napirend előtt és a kérdések során is foglalkoztak az egészségüggyel.
Megemlékezéssel és napirend előtti felszólalásokkal kezdték a képviselők.
MSZP: évente 13 ezren halnak meg a légszennyezettség miatt
Gurmai Zita (MSZP) a légszennyezettség mértékére hívta fel a figyelmet. Közölte, az ember okozza a légszennyezettség drasztikusan magas értékét, ezért mindannyian felelősek vagyunk, viszont a kormány felelőssége nagyobb. Úgy értékelt: "a Fidesz nemcsak a politikai légkört mérgezi Magyarországon, hanem a levegőt is".
Hozzátette, Magyarország Ghána mögött 146. a levegőminőségi világranglistán, a régiót nézve pedig a "tök utolsó". Megdöbbentőnek nevezte, hogy a propagandára százmilliókat költő kormány eltitkolt egy klímavédelmi konzultációt és a mulasztásért az EU-t teszi felelőssé. Kitért arra is, hogy Magyarországon évente 13 ezer ember hal meg a légszennyezettség miatt.
Schanda Tamás, a Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára rögzítette, a kormány határozott célja és ez a levegőminőséghez is kapcsolódik, hogy középtávon magyar villamosenergia-termelés legnagyobb része tiszta energiaforrásból, megújuló energiából, főként napenergiából és atomenergiából származzon. Amennyiben megvalósulnak a fejlesztések 2030-ra Magyarország áramtermelése 90 százalékban szén-dioxid-mentes lehet - közölte. Célként jelölte meg az erdőterületek nagyságának növelését is.
A kormányzati portálon megjelent klímavédelmi kérdőív nem nemzeti konzultáció, hanem egy Brüsszel által előírt tájékoztatási forma - mondta. Közölte, a kormány határozottan kiáll a teremtett világ érdekeiért. Szerinte az ellenzék kizárólag pártpolitikai célokra használja ezt a témát.
A hétfői kérdések során is foglalkoztak az egészségüggyel.
MSZP: ismét óriási hiány van K-vitaminból
Szabó Sándor (MSZP) arról beszélt, hogy tavasszal robbant a hír, miszerint a magyar gyógyszertárak polcairól eltűnt a K-vitamin, amely az újszülöttek számára nélkülözhetetlen. Most ismét arról szólnak a hírek, hogy óriási hiány van ebből a vitaminból - mondta.
Kijelentette: nem lehet elfogadni ezt a helyzetet, és kérdés, hogyan fordulhatott elő megint ez a hiány.
Rétvári Bence elmondta: fontos, hogy a vitaminkészletek elegendőek legyenek, ezért az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) folyamatosan azon dolgozik, hogy minden érintettnek elegendő K-vitamin jusson, és ha bármilyen probléma merülne fel, azt kezelje. A K-vitamin behozatala több országból megoldható, így az ellátás folyamatos - közölte.
LMP: hogyan lehet megoldani a gyógyszerhiányt?
Csárdi Antal (LMP) azt kérdezte, hogy a kormány milyen megoldásokat kínál a gyógyszerhiány ellen.
Rétvári Bence, az Emmi államtitkára kijelentette, az a cél, hogy minden beteg számára biztosítani tudják a gyógyszereket. Hozzátette, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet folyamatosan vizsgálja, hogy milyen gyógyszerekből milyen készletek állnak rendelkezésre, mikre van szükség, illetve milyen helyettesítő gyógyszereket lehet behozni.
MSZP: mikor fejezi be a kormány a hazudozást az egészségügyről?
Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) azt kérdezte: a kormány mikor fejezi be a hazudozást, és ismeri el, hogy tényleg nagy probléma van az egészségüggyel.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára arra hívta fel a figyelmet: a szocialisták kormányon elvettek egyhavi bért az egészségügyi dolgozóktól, 6 ezer embert az utcára tettek és 16 ezer kórházi ágyat szüntettek meg. A Fidesz-KDNP kormány azon dolgozik 2010. óta, hogy anyagilag is elismerje az ágazatban dolgozók munkáját: ebben a ciklusban 72 százalékos béremelés volt és 70 kórházat sikerült részben vagy egészben felújítani - ismertette. A képviselő viszonválaszában ismét azzal vádolta a kormányt, hogy nem mond igazat az egészségügy valódi állapotával kapcsolatban, és arra szólította fel a kormányoldalt, hogy "jöjjön ki a VIP ellátásból", és ott nézzen körül, ahol az átlagembereket kezelik.
Az államtitkár úgy reagált: nem valótlanság, hogy a szocialista kormány elbocsátott egészségügyi dolgozókat, a jelenleg kormány éppen ezért fordít évről évre többet az ágazatra.
Az azonnali kérdések között is akadt egészségügyi téma
DK: milyen szennyeződés érte a Dunát a napokban?
Varju László (DK) az Agrárminisztérium államtitkárától azt kérdezte: kiderült-e már, hogy milyen szennyeződés érte a napokban a Duna újpesti részét, amelynek eredményeképpen élénk türkizkékre színeződött el a víz és maró szag volt érezhető. Mennyire volt ártalmas a szennyeződés, felderítették-e a szennyezőt és mit kívánnak tenni a szennyező fizet elv érvényesítése érdekében? - sorolta kérdéseit.
Farkas Sándor, az Agrárminisztérium államtitkára elmondta: november 18-án a Fővárosi Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vonult ki, a mintavétel alapján azonban a helyszínen már nem volt kimutatható szennyező anyag. Hozzátette: a további vizsgálatok határérték feletti szennyezést nem mutattak, így a Fővárosi Csatornázási Művek folytatja a további felderítést.
LMP: hány családtól vették el a gyermekek otthonápolási díját?
Ungár Péter (LMP) arra kérdezett rá: milyen eredményt hozott a gyermekek otthonápolási díjára való jogosultság felülvizsgálata? Hány konkrét vizsgálatot végeztek és ha elvették, milyen indokkal vették el a juttatást? - sorolta kérdéseit. Bírálta azt is, hogy legfeljebb 58 ezer forintot kapnak azok, akik nem gyermeküket, hanem egyéb hozzátartozójukat ápolják otthon.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára közölte: a kormány 30 százalékkal emeli az ápolási díjat. Akik pedig gyermeküket gondozzák, idén 100 ezer forintot, jövőre viszont 124 ezret kapnak, míg juttatásuk 2022-ben eléri majd a minimálbér összegét.
Emlékeztetett: az emelést az ellenzék nem fogadta el, mert fontosabb volt "sípolni".
Minderre a büdzsé 2010-ben még 15 milliárd forintot biztosított, tavaly már 27 milliárdot, míg idén 45-öt, jövőre pedig 55 milliárdot fog.
Jobbik: átláthatatlan a kórházak közpénzfelhasználása
Bencsik János (Jobbik) arra mutatott rá: az Állai Számvevőszék szerint az egészségügyi intézményekben nem átlátható a közpénzfelhasználás. A legrosszabb helyzetben szerinte a Jahn Ferenc kórház van, ahol a sürgősségi ellátásra is rendszeresek a panaszok. Fertőzésekről, a nővérszállókon tapasztalt rossz állapotokról, ágyi poloskákról is beszámolt. Mit kívánnak tenni mindezek ellen? - kérdezte.
Bencsik János felszólalása végén Rétvári Bence államtitkárnak egy mikuláscsomagot adott át, amelyben a kórház nővérszállóján kémcsövekbe összegyűjtött ágyi poloskák voltak.
Rétvári Bence úgy felelt: 2018-ban 120 millió forintból újították fel az említett kórház sürgősségi belépési pontját, amelynek további részei is megújultak. Nem tagadta azonban, hogy vannak még feladatok, rámutatott ugyanakkor arra: ezért indították el az Egészséges Budapest programot.
Beszámolt diagnosztikai berendezések vásárlásáról, de arról is, hogy nővérszálló fejlesztésére is programot indítottak.