• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyógyszerjelölteket kutatnak célzott tumorterápiára

Hírek Forrás: ELTE

Személyre szabott tumorterápiára alkalmas, könnyen változtatható szerkezetű gyógyszerjelöltek kutatására alakult konzorcium.

A XXI. századi rákgyógyításban fontos szerepe lesz a személyre szabott, célzott terápiának, amely lehetővé teszi a rákos betegek hatékonyabb, kevesebb mellékhatással járó kezelését, így a betegek életminőségének jelentős javulását is. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap finanszírozásának segítségével létrehozott konzorcium arra vállalkozott, hogy a célzott terápiára alkalmas olyan vegyületeket állítanak elő, amelyekben az egyes komponensek az elérni kívánt hatás és a kezelendő tumor típus szerint könnyen változtathatóak. Ez a fejlesztés a Nemzeti Versenyképességi és Kiválósági Program (NVKP_16-1-2016-0036) keretében három év alatt (2017.01.01.-2019.12.31.) valósul meg az NKFIH 1019,32 millió forint támogatásáva, amelyből az ELTE részesedése 373,55 millió forint - közölte az ELTE.

A rákos megbetegedések többségének gyógyítása a mai napig nem megoldott. Különösen igaz ez a nem vagy nehezen operálható, magas halálozási arányt mutató tumorok esetén (pl. hasnyálmirigy- vagy tüdőrák). A kutatók nagy reményeket táplálnak a célzott tumorterápiával kapcsolatban, ami áttörést hozhat a rák gyógyításában. Ez az eljárás azon alapul, hogy a gyógykezelés során olyan gyógyszereket alkalmaznak, amelyek nagy specifitással csak a tumorsejteket ismerik fel.

Az ilyen gyógyszermolekulák általában három összetevőből állnak; a tumorellenes hatóanyagból, egy irányító komponensből, amely a tumorsejtek szelektív felismerésért felel és az ezeket összekapcsoló egység, amely megfelelő körülmények között elhasad, így a szabad hatóanyag kifejtheti hatását. Mivel sokféle tumortípus ellen kell megfelelően specifikus gyógyszert készíteni, ezért a három alkotóelem sokféle kombinációjára lehet szükség. Ennek könnyű kialakítására alkalmas komponensek tárházát kívánja előállítani az a konzorcium, amely Dr. Mező Gábor tudományos tanácsadó (Eötvös Loránd Tudományegyetem, TTK Kémiai Intézet, MTA Peptidkémiai Kutatócsoport) vezetésével jött létre a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet (Dr. Kőhidai László egyetemi docens szakmai vezető) és a ComInnex Kutatás- Fejlesztési Zrt. (Dr. Bertók Béla Kémiai Igazgató, szakmai vezető) részvételével.

A Széchenyi 2020 Program keretében (Nemzeti Versenyképességi és Kiválósági Program (NVKP_16-1-2016-0036)) 1019,32 millió forinttal támogatott kutatások eredményeként közel száz, a személyre szabott célzott tumorterápiában alkalmazható gyógyszerjelölt előállítására alkalmas komponenst fognak létrehozni, és az ezekből elkészíthető gyógyszerjelöltek nagy részét vizsgálni is fogják a különböző tumortípusokon. E nagyszabású kutatáshoz kapott támogatás segítségével 8-10 személy munkahelyét sikerül megőrizni, valamint 5-8 új kutatói illetve asszisztensi állást létrehozni.