Egyszerűbb és gyorsabb lesz júliustól a rehabilitációs és a rokkantsági ellátás ügyintézése.
Július elsejétől egyszerűbb és gyorsabb lesz a megváltozott munkaképességűek ellátásával kapcsolatos ügyintézés - közölte a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (NRSZH) Orvosi, Módszertani és Ellenőrzési Igazgatóságának vezetője az MTI-vel.
Székely Ildikó azt írta, a rehabilitációs és a rokkantsági ellátás igénybejelentéseinek és kérelmeinek ügyében július elsejétől a fővárosi és megyei kormányhivatalok rehabilitációs szakigazgatási szervei járnak el, de ezzel együtt a komplex minősítési eljárás orvosi, szociális és foglalkozási rehabilitációs szakértői vizsgálatai nem változnak.
A komplex minősítési eljárás orvosi szempontjai és a rehabilitálhatóság kritériumai "az erről szóló rémhírekkel ellentétben" nem változnak - hangsúlyozta. Hozzátette: az ellátást igénylőkre az átalakítás semmiféle pluszterhet nem ró, ellenben maga a rehabilitációs folyamat hatékonyabbá válhat, ha pedig az igénylő egészségi állapotában, vagy egyéb körülményeiben gyökeres változás történik, hamarabb megtörténhet az igénylő újabb felülvizsgálata.
Székely Ildikó megjegyezte: azok is igényelhetnek rokkantellátást, akiket a bizottság rehabilitálhatónak minősít. Amennyiben az ellátott a rehabilitáció alatt 30 napnál hosszabb időre betegállományba kerül, állapotát automatikusan újraminősítik. A rehabilitációs folyamat sikertelensége esetén vagy ha a megváltozott munkaképességű ember már munkába állt, de képtelen ellátni a feladatát, ismételt felülvizsgálaton vehet részt - írta.
Az igazgató az MTI kérdésére arra is kitért, hogy a megváltozott munkaképességű emberek felülvizsgálata a terveknek megfelelően halad. Az év első öt hónapjában a soros, az előző vizsgálaton betervezett felülvizsgálatokat, valamint az új igények elbírálását végezték el. Ezen felülvizsgálatok adatai arról tanúskodnak, hogy "egyetlen, az egészségi állapota alapján rászoruló ellátott sem szorul ki a rokkantellátásból, aki viszont megmaradt képességei alapján alkalmas a tartós munkavégzésre, az képzési, tanácsadói és közvetítői támogatással lehetőséget kap a visszatérésre a munka világába" - fogalmazott.
Kifejtette: az idei soros felülvizsgálatok száma az előző évek arányaihoz teljesen hasonló. Az egészségi állapot és a szociális körülmények vizsgálata, valamint a foglalkoztathatósági kritériumok elemzése alapján a soros felülvizsgálatokon megjelentek 59,9 százalékánál rokkantsági ellátást, 27,7 százalékuknál a rehabilitációs folyamat elindítását indítványozta a bizottság.