• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hallatni akarják a hangjukat a magánellátók is

Hírek 2020.02.06 Forrás: Weborvos Szerző:
Hallatni akarják a hangjukat a magánellátók is

Szabályozott együttműködést, új finanszírozási rendszert, adókedvezményeket szeretnének a privátok.

Az egymilliárd forint feletti forgalmat bonyolító magánegészségügyi szolgáltatókat tömörítő Primus Egyesület saját honlapot indított. A primusminoseg.hu oldalon a páciensek azok között a privát ellátók között böngészhetnek, akik garantáltan színvonalas egészségügyi szolgáltatást nyújtanak. Mindezt Leitner György az egyesület elnöke jelentette be, aki egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy a magánellátás körülbelül egyharmada még mindig a szürkezónában működik, ellenőrizhetetlen minőségben.

A Primus Egyesületbe tömörült több mint egy tucat cég közül már kilenc teljesítette azokat a szigorú szakmai feltételeket, amelyek alapján megkapták a "Minősített Magánegészségügyi Szolgáltató" védjegyet. Csak azok érdemelhetik ki ezt az elismerő címet, akiknél a független auditorok mind szakmailag, mind gazdaságilag - például számlaadás - mindent rendben találnak. A most elindított honlapon ezeknek, a védjeggyel rendelkező cégeknek a szolgáltatásai között lehet keresni szakma szerint, de más szempontok alapján is tájékozódhatnak a páciensek a minősített magánszolgáltatók között.

Leitner György beszámolt arról is, hogy bár pontos statisztikák nincsenek, de a magánellátó piac továbbra is egyértelműen évről évre, körülbelül 4-5 százalékkal nő, bevétele eléri az évi 300-350 milliárd forintot. Mint említette, egyre több az átláthatóan működő szolgáltató, de még mindig 50-100 milliárd forint folyik be azokba a lakásrendelőkbe, ahol számlaadás nélkül, ellenőrizetlen minőségben, nem transzparensen folyik az ellátás. A Primus célja az egész ágazat kifehérítése, ezért is kezdték magukon a minősítési eljárást, de a lehetőség az egyesületen kívüli szolgáltatóknak is adott - tette hozzá az elnök.

A teljesen átlátható működés azért is fontos az egyesületnek, mert ez olyan hitelt adhat a szervezetnek, amely érdekérvényesítő szerepét is erősítheti. Mert ahogy Leitner György elmondta, mint a legnagyobb magánegészségügyi cégeket tömörítő egyesület, szeretnék jobban hallatni a hangjukat az őket érintő kérdésekben.

Ilyen például az a cél, hogy végre szabályozott legyen állami és a magánellátás együttműködése. Szeretnék, ha pontosan definiálnák a kereteket, amelyben a kétféle ellátás egymás mellett, egymást kiegészítve szolgálná a betegeket. Természetesen tudják, hogy ehhez bizonyos feltételeknek teljesülnie kell - mondta az elnök. Ilyen például a magánellátás kifehérítése, amelyet már elkezdtek, de idetartozik a paraszolvencia fokozatos kivezetése is.

Az egyesület szerint is fontos lenne az, amit a kormányzat már többször hangoztatott: új finanszírozási rendszerre lenne szükség az egészségügyben. Nemzetközi összehasonlításban is egyértelmű, hogy Magyarországon az állam keveset költ az ágazatra, a GDP 5 százalékánál is kevesebbet, viszont a magánkiadások arányaiban jóval meghaladják más országokét. Az államnak tehát nagyobb részt kellene vállalnia a kiadásokban, ki kellene alakítani a többszintű, kettős biztosítási modellt, és az állam szükség esetén akár vásárlóként is megjelenhetne a magánellátásban.

Szó esett arról is, hogy a két éve bevezetett cafeteria-változtatások rossz lépésnek bizonyultak. Hiszen az adókedvezmények megvonásával megtorpant az a pozitív folyamat, amely a vállalatok arra sarkallta, hogy tegyenek munkavállalóik egészségéért. Primus szerint fontos lenne ismét olyan ösztönzőket, adókedvezményeket vezessenek be, amelyek segítik a prevenciót, a dolgozók egészségének megőrzését.

Mindezen célok eléréséhez, az egyesület egyeztetést kezdeményezett az egészségügyi kormányzat vezetőivel.