• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Hamarosan indul a parlagfű pollenszezon!

Hírek Forrás: ÁNTSZ

Most kell felkészülni a augusztusi, már tüneteket okozó koncentrációra.

Július első felében a parlagfű pollenszemeit még csak egy-egy állomás pollencsapdájában észlelték az Országos Közegészségügyi Központ Aerobiológiai Monitorozási Hálózatának adatai szerint. Ez leginkább a változékony időjárásnak köszönhető.

A pollenkoncentráció szintje még alacsony, nem okoz tüneteket, azonban a déli országrész egyes területein már található néhány virágzó növény.

Július végén, augusztus elején – a hőmérséklet tartós emelkedésétől és a lehulló csapadéktól függően – a parlagfű virágpora országszerte megjelenik a pollencsapdákban, augusztus második hetétől pedig már várhatóan mindenhol tüneteket okozó koncentrációban lesz jelen a levegőben. Az előző évek tapasztalatai alapján a parlagfű pollenszórás tetőzése augusztus utolsó két hetében, illetve szeptember első hetében várható.

A parlagfű pollenszórását az időjárás jelentősen befolyásolja. Májusban és júniusban a parlagfű növekedéséhez csapadékra van szükség, a virágzás időszakában viszont a hosszú, esős időszak kimoshatja a levegőből a pollenszemeket, ezzel akár hosszabb időszakra csökkentve a pollenterhelést. A rövid ideig tartó záporok, zivatarok után, amint kisüt a nap, a pollenszórás azonnal elindul, a pollenkoncentráció ismét emelkedik. A magas hőmérséklet és a tartós szárazság a növényzet kiszáradásához és a pollenterhelés csökkenéséhez vezet, így mérséklődik az emberi szervezet terhelése.

A 2014-es év rendkívül csapadékos volt, amely kedvezett a parlagfű növekedésének, viszont szeptember első két hetében a Tisza vonalától keletre nem hullott jelentős mennyiségű csapadék. Ez az időjárási helyzet nagymértékben meghatározta azt, hogy a pollenszórás csúcsidőszakában igen magas volt a pollenterhelés a csapadékmentes területeken, ahol a legmagasabb szintű riasztást kellett kiadni. A csúcsidőszakot követő eső kimosta a pollenszemeket, így szeptember közepétől a terhelés jelentősen csökkent.

Idén májusban viszonylag több volt a csapadék, azonban júniusban és júliusban csak a zivatarok során hullott nagy mennyiségű eső. Összességében kevesebb csapadék hullott kora nyáron, mint a sokéves átlag. A kora nyári gyomok közül a pázsitfűfélék és a csalán pollenszórása alacsonyabb volt, mint az előző években.

A pollenallergiások zöme érzékeny a parlagfűre: a könnyezéssel, szemviszketéssel, tüsszögéssel járó szénanátha egyaránt sújtja a felnőtteket, a gyermeket, a fiatalokat. A tünetek megelőzése, csökkentése érdekében az érintett betegek már most keressék fel a kezelőorvosukat, és konzultáljanak vele a szezont megelőző gyógyszerszedésről. A parlagfűszezon kezdete előtt 10-12 nappal, még a tünetek megjelenése előtt célszerű a gyógyszereket megelőzésként alkalmazni.

A parlagfűszezonban az allergiás betegek az aktuális helyzetről naponta frissülő, több város adatát is tartalmazó jelentésből tájékozódhatnak.

Augusztus elején indítjuk a Parlagfű Pollen Riasztási Rendszert (PPRR) is, mely minden héten szerdán teljes országos parlagfű jelentést tesz közzé. A jelentés tartalmaz egy átfogó szöveges elemzést, a napi országos átlagértékeket mutató grafikont és a parlagfű pollen területi eloszlását mutató hiteles térképet. A színes térkép az Aerobiológiai Hálózat állomásain mért heti átlagkoncentráció értékeket sorolja kategóriákba, melyekhez a jelmagyarázatban megadottak szerinti egészséghatások társíthatók.

Az allergiások számára ajánljuk a pollennapló vezetését, ahol jegyezhetik tüneteiket. Az Aerobiológiai Hálózat a tünetekhez kapcsolja a beteg tartózkodási helyéhez legközelebb eső pollen monitorállomás adatait, így követhető a pollenterhelés és tünetek összefüggése. A magyar nyelvű honlap címe: www.polleninfo.org

Legolvasottabb cikkeink