Elengedhetetlen a háziorvosok hatásköreinek bővítése, az alapellátás szakképzett szakdolgozói humánerőforrással történő megerősítése.
A Családorvosok Világszervezete (WONCA) 2010-ben május 19-t a Családorvosok Világnapjának nyilvánította. Ezen a napon világszerte elismerjük a háziorvosok és az alapellátásban dolgozó szakemberek nélkülözhetetlen szerepét az egészségügyi ellátórendszerben. Hivatásunkat gyakorló háziorvosok/házi gyermekorvosok ebből az alkalomból évről évre megállunk egy pillanatra, visszatekintünk a mögöttünk álló esztendőre, helyzetelemzést végzünk a családorvoslás jelenéről és vázoljuk az előttünk álló célokat, feladatokat, írja köszöntőjében dr. Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója, aki egyben az országos kollegiális szakmai vezető és háziorvos.
A COVID-19 pandémia okozta nehézségeket ugyan már a hátunk mögött tudhatjuk, ugyanakkor számos kihívás jelenleg is nehezíti mindennapjainkat. Közismert tény, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer túlzott mértékben kórházcentrikus, hazánkban a legmagasabb az orvos-beteg találkozások száma az Európai Unióban, a kórházak falai között gyógyuló, de szakmai szempontból az alapellátásban is ellátható esetek számát illetően is vezető helyen állunk nemzetközi összehasonlításban.
Mindemellett a magyar háziorvosok betegforgalmi adatai az OECD országokkal való összevetésben is csúcsokat döntenek hónapról hónapra, manapság évente több mint 70 millió orvos-beteg találkozásra kerül sor az alapellátásban, ami még a COVID-19 pandémia idején észlelt adatoknál is magasabb értéket jelent. A fejlett egészségügyi ellátórendszerrel rendelkező országok kihívásaihoz hasonló módon Magyarországon is a legnagyobb problémát az utánpótlás biztosítása és az elöregedő korfából fakadó kihívások jelentik. Magyarország demográfiai mutatói az elmúlt három évtizedben jelentős változásokon estek át, amit a háziorvosi körzetek mereven szabályozott struktúrája nem követett ezidáig. A demográfiai változásokra, valamint a humán erőforrásból fakadó problémákra egyrészről az alapellátási körzethatárok újra gondolásával, másrészről pedig az ellátásszervezés más megközelítéseket is tartalmazó elemeivel szükséges reagálni.
Elengedhetetlen a háziorvosok hatásköreinek bővítése, az alapellátás szakképzett szakdolgozói humánerőforrással történő megerősítése a lakóhelyközeli ellátások minél szélesebb körben történő biztosításához. A WHO ajánlásaival összhangban az egészségügyi ellátórendszer globális kihívásaira a megerősített alapellátás bázisán lehet megoldást találni.
Az egészségügyi ellátórendszeren belül egyedül az alapellátás képes arra, hogy hatékonyan beavatkozzon a népegészségügyi mutatók javításába.
A fenti gondolatok egyébiránt összhangban vannak olyan folyamatban lévő változásokkal is, amik néhány héten belül kibővített jogosítványokat biztosítanak a háziorvosoknak. A konvergencia régiókban a háziorvosi praxisokban az elmúlt évben jelentős eszközfejlesztés valósult meg, néhány héten belül pedig egy alapellátásfejlesztési projekt keretén belül a közép-magyarországi régióban is eszközfejlesztés, valamint országos viszonylatban képzések szervezése mentén a hatáskörbővítés irányába mutató fejlesztések valósulnak meg a praxisokban. A magyar háziorvosok tettre készen, tudásszomjjal felvértezve várják, hogy hatásköreik bővítésével, a praxisközösségi struktúra fejlesztésével betöltsék azt a szerepet az ellátórendszeren belül, ami képes a hatékonyabb betegellátás szolgálatában állni.
Büszkék vagyunk eddigi eredményeinkre, büszkék vagyunk arra is, hogy a lakosság körében végzett széleskörű reprezentatív felmérések alapján 2024-ben is az egészségügyi ellátórendszer egészén belül továbbra is a háziorvosok esetében a legmagasabb az úgynevezett bizalmi index. Mindez közös munka eredménye ami kapcsán természetesen a közel 8000 szakdolgozónknak is hálával és köszönettel tartozunk, akikkel nap mint nap együtt dolgozunk.
2025-ben a világnap központi témája: „Mentális egészségünk ellenállóképességének erősítése változó világunkban!”, amely hangsúlyozza a családorvoslás meghatározó szerepét a mentális egészségünk megőrzésében és támogatásában. A háziorvosok gyakran elsőként találkoznak a különféle mentális egészségi problémákkal küzdő páciensekkel, mint például szorongás, depresszió vagy stressz. Hosszú távú, személyes kapcsolataik révén képesek időben felismerni és kezelni ezeket a kihívásokat, elősegítve a páciensek mentális ellenállóképességének és általános jóllétének javítását.
Mindemellett nagyon nagy jelentőséggel bír, hogy a háziorvosok saját mentális jólléte közvetlen hatással van a betegek ellátásának minőségére. Az orvosok mentális egészségének támogatása – például mentorálás, hozzáférhető képzések és szakmai támogató csoportok révén – biztosítja, hogy hatékonyan és empatikusan tudják ellátni pácienseiket.
A fenti gondolatokból fakadóan szervezetünk csatlakozik a WONCA idei kampányához is, valamint ebből az alkalomból meghirdetünk egy mentális egészségügyi problémákkal küzdő beteg alapellátásban történő kezelésével, szűrésével kapcsolatos pályázatot is május 19-én, melynek eredményhirdetésére júniusi országos családorvosi rendezvényünkön kerül sor Balatonalmádiban.
Továbbra is szoros partnerségi együttműködésben szeretnénk végezni tevékenységünket az alapellátó fogorvos kollégákkal, a magasabb kompetenciával rendelkező szakdolgozókkal, a kiterjesztett hatáskörű ápolókkal, gyógytornászokkal, dietetikusokkal, mentálhigiénésszakemberekkel, valamint minden olyan érdekhordozóval, akinek a jövő alapellátásának építésében nagy szerepe lehet.
Végezetül köszönetet szeretnénk mondani minden háziorvos/házi gyermekorvos kollégánknak, a mellettünk dolgozó szakdolgozóknak áldozatos, jó szakmai minőségben végzett tevékenységük kapcsán!