A lárvák számát a Duna alsó szakaszán, a Velencei-tónál és a Tisza-tónál is csökkentik a héten.
Változatlanul csapadékos az időjárás, ami az elmúlt napok napsütésével párosulva optimális fejlődési környezetet biztosít a szúnyogok számára. A Szigetköz elárasztása miatt a területen megkezdődött a kifejlett szúnyogok rajzása, ezért itt koncentrált kezelésekre van szükség. A lárvák számát a Duna alsó szakaszán, a Velencei-tónál és a Tisza-tónál is csökkentik a héten - tudatta a katasztrófavédelem.
A Velencei-tónál idén először, míg a Tisza-tónál és a Duna mentén több területen már másodszor kerül sor a lárvák biológiai gyérítésére. A nagyobb, összefüggő tenyészőhelyeken a levegőből juttatják ki a szúnyoglárvákat elpusztító biológiai irtószert, a Duna környékén pedig földi járműről permetezik ki a készítményt. A biológiai módszer csak a szúnyoglárvákat pusztítja el.
A legfrissebb rovarszakértői vizsgálatok szerint a Szigetköz elárasztása miatt a következő napokban tömegesen kelnek ki a szúnyogok a környéken, ezért megkezdődik a biológiai védekezés után a kifejlett szúnyogok permetezése is. A felhasznált irtószer hatóanyaga a deltametrin, számos otthoni rovarirtó spray hatóanyaga is ez. Az irtószert nagyon kis mennyiségben juttatják ki, négyzetméterenként kevesebb, mint 0,0001 grammot, és kizárólag lakott területen. A szúnyogokon kívül csupán olyan érzékenyebb rovarok pusztulhatnak el, mint a repülő levéltetvek, vagy a muslicák, a rovarevő madarak fő táplálékát jelentő bogarak és legyek tömeges pusztulásától nem kell tartani.
A héten 2200 hektárnyi vízfelületen juttatják ki a biológiai készítményt és 12 ezer hektáron, 52 település belterületén kezdik meg a kifejlett szúnyogok permetezését. Az, hogy melyik településen milyen napon fognak permetezni, elérhető a katasztrófavédelem weboldalán, a szúnyoggyérítés menüponton belül, a heti programoknál.