A hastífusz évente csaknem 21 millió esetért és 222 ezer halálért felelős.
Több hastífuszos megbetegedést jelentettek szeptember közepén a francia és német egészségügyi hatóságok. A betegek valamennyien ott voltak a július 23. és augusztus 21. között, Olaszországban megrendezett Európai Szivárvány Találkozón. Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legutóbbi jelentése nem zárja ki, hogy további fertőzések is lesznek a fesztivállal kapcsolatosan, amelyen több mint 3 ezren vettek részt.
A világ sok részén fertőz a hastífusz okozója a Salmonella Typhi baktérium, amely évente csaknem 21 millió esetért és 222 ezer halálért felelős. A betegség emberről emberre terjed a széklettel szennyezett étel, szennyezett tárgyak vagy a piszkos kéz révén. Rossz közműellátottság ( csatornázás hiánya) a zsúfoltság és a rossz higiénés körülmények elősegítik a fertőzést. Tömeges megbetegedést okozhat, ha az ivóvíz fertőzött széklettel szennyeződik.
A baktériumok megtapadnak a vékonybél és vastagbél nyirokmirigyeiben, ott fekélyt okozhatnak és bekerülnek a véráramba. A hastífusz nem feltétlenül hasmenéssel járó betegség. A láz ellenére jellegzetesen alacsony pulzusszám, gyakori a fejfájás melyet influenzaszerű tünetek kísérik. Súlyos esetekben szív, idegrendszeri és bélrendszeri szövődmények is felléphetnek, súlyos formái halálosak lehetnek, különösen megfelelő kezelés nélkül.
A fertőzés lappangási ideje rendszerint 1-2 hét, maximum 60 nap. Egyesek krónikus hordozókká válhatnak, úgy továbbíthatják a betegséget, hogy nincsenek tüneteik. Növelheti a fertőzés kockázatát, ha a krónikus hordozók valamilyen élelmiszer-feldolgozással kapcsolatos tevékenységet folytatnak.
Megelőző intézkedések közé tartozik a rendszeres szappanos kézmosás, vízforralás, az ételek alapos főzése. A hastífusz ellen létezik biztonságos védőoltás is, amely amelyet érdemes beadatni, ha valaki fertőzésveszélyes helyre utazik, illetve a fokozott kockázatnak kitett gyomor-bélrendszeri betegeknek.