A regisztrációs központban főként a kimerült, sokkos állapotban érkező nők és gyermekek várakoznak, s kapnak információt és segítséget.
Látogatást tett az ukrán-magyar határnál lévő Beregsurányba és regisztrációs központban, majd találkozott a két határközeli egészségügyi intézmény, a fehérgyarmati és nyíregyházi kórház vezetőivel Horváth Ildikó egészségügyi államtitkár és Haris Hajrulahovic, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodájának a vezetője.
"Szemtanúi vagyunk annak, hogy itt, a határok mentén az emberség találkozik a professzionális egészségügyi szakértelemmel és szervezettséggel" – emelte ki Horváth Ildikó a szemle után, megköszönve az egészségügyi dolgozók munkáját és töretlen helytállását ebben a rendkívüli helyzetben. A belbiztonsági szakemberek éppúgy, mint az egészségügyi dolgozók, a civil szervezetek és számos önkéntes láthatóan jól szervezetten fogadják a menekülteket a beregsurányi segítő központban és a határon.
A regisztrációs központban főként nők és gyermekek várakoznak, s kapnak információt és segítséget, ha szállásra vagy tranzitra van szükségük. Kimerülten, sokkos állapotban érkeznek. Legtöbben a regisztrációt követően azonnal tovább utaznak általában Nyugat-Európa felé. Mások néhány nap pihenés után elhagyják az átmeneti szállásként is szolgáló központot, ahol teljes ellátást kapnak.
"Nemcsak a magyar határok nyíltak meg az ukrán menekültek előtt, hanem az emberek szíve is. Csodálatos látni azt az összefogást, ahogyan a magyarok fogadják a tragédia elől menekülőket" – mondta Haris Hajrulahovic, aki hangsúlyozta, hogy a WHO szakemberei a tapasztalatukkal, szaktudásukkal szeretnék segíteni a magyar egészségügyi hatóságok munkáját.
A küldöttség tagjai a helyszíni szemle során megállapították, hogy jelenleg a menekültek megkapnak minden szükséges ellátást, információt. Most arra kell törekednie közösen a magyar hatóságoknak és a civil szervezeteknek, hogy ez a segítség folyamatosan tudjon működni, még akkor is, ha a válság hosszabb ideig is elhúzódna.