• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hazaérkezett Nepálból a magyar mentőcsapat

Hírek Forrás: MTI

Megtiltották a mentőcsapatoknak, hogy elhagyják Katmandut, ezért az egészségügyi ellátásra helyezték a hangsúlyt.

Hazaérkezett Nepálból hétfőn a Baptista Szeretetszolgálat Rescue 24 nevű mentőcsapata, amelynek tagjai csaknem egy héten keresztül segítettek a földrengés áldozatainak orvosi ellátásában.

Pavelcze László, az öttagú mentőcsapat vezetője az érkezést követően a Liszt Ferenc-repülőtéren az MTI-nek elmondta: a többi között csaknem 300 rászorulónak nyújtottak egészségügyi ellátást, illetve 18 ezer eurónyi (5,4 millió forint) segélyt vittek Nepálba. Több száz sátrat és takarókat vásároltak, amelyeket részben a fővárostól, Katmandutól délre található hegyi falvak lakói között osztottak szét. Egy-egy tonna lencsét és rizst is eljutattak a nélkülözőknek.

A kutatás-mentésről azért tettek le, mert az ENSZ katasztrófavédelmi szervezete a biztonságukra, vagyis a járhatatlan utakra tekintettel megtiltotta a mentőcsapatoknak, hogy elhagyják Katmandut, ezért az egészségügyi ellátásra helyezték a hangsúlyt. Ugyanakkor a tiltás ellenére is kimentek a városból és a világtól elzárt hegyi falvakban is gyógyították a sérült embereket - tette hozzá.

A mentőcsapattal együtt, nepáli nagyszüleivel érkezett Budapestre egy másfél éves magyar kislány. A földrengés miatt Nepálban ragadt gyermek és a nagyszülők utazását a Külgazdasági és Külügyminisztérium szervezte meg és a Baptista Szeretetszolgálat segítette.

Pavelcze László a továbbiakban megerősítette az arról szóló sajtóhíreket, hogy a nepáli kormány képtelen a helyzet kezelésére, a többi között ezért kértek segítséget az ENSZ-től. A mentőerők csak azokra a területekre jutnak el, amelyek járművel megközelíthetőek, ám Nepálban járművel szinte semmit nem lehet megközelíteni és a 2500 méter feletti falvakba csak gyalog lehet felmenni - tette hozzá.

Szenczy Sándor, a Baptista Szeretetszolgálat vezetője arról szólt, hogy a mentőcsapat több mint 600 családnak nyújtott segítséget és mintegy 300 embernek nyújtottak orvosi ellátást.

Közölte, hogy a magyar kislány nepáli nagyszüleinek a háza a földrengés következtében lakhatatlanná vált, ezért Katmanduban egy autóban vészelték át a gyerekkel együtt az utórengéseket.

A kislány szülei a repülőtéren köszönetet mondtak a szeretetszolgálatnak és a külügyi tárcának azért, hogy végre biztonságban tudhatják gyermeküket.

(A képen a Nepálból kimenekített Sárosdi Katalin másfél éves magyar kislány édesanyjával, Sárosdi Prejával látható, a Liszt Ferenc-repülőtéren. Mellettük Pavelcze László, a szeretetszolgálat mentőcsapatának vezetője (b). MTI Fotó: Koszticsák Szilárd)