• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

"Hegtudatosan” segítik a császáros anyákat

Hírek MA 10:50 Forrás: csaszarvonal.hu - Weborvos

Az érintetté váló édesanyák egyre nagyobb arányban kerülnek ki a kórházból, azonban az ellátórendszerben rendkívül magányosak.

Évente több tízezer édesanya kér itthon segítséget császármetszése előtt és után. A Császárvonal 7 éve segíti ebben az érintetteket, s idéntől immár elérhető egy publikus, folyamatosan bővülő, nyilvános szakemberbázisuk is: olyan szakértők gyűlnek a Hegtudatos.hu-n, akik a császármetszés kapcsán naprakész, holisztikus tudással rendelkeznek, tudatta a csaszarvonal.hu. 

Egyre több érintett egyre több szakembert igényel 

A legfrissebb statisztikák szerint itthon a szülések 40,59%-a császármetszéssel végződik, vagyis minden második-harmadik baba hasi úton jön világra. Az érintetté váló édesanyák egyre nagyobb arányban kerülnek ki a kórházból, azonban az ellátórendszerben továbbra is rendkívül magányosak a kérdéseikkel, esetleges panaszaik kapcsán is sokszor hónapokig, évekig bolyongnak, mire valódi válaszokhoz jutnak. 

„Szakértőinkkel kérdések tömkelegére válaszolunk napi szinten. Rengeteg a kérdőjel már szülés előtt, a felkészülés heteiben is, de később válik még nehezebbé a helyzetük. A sokszor váratlan császárélmények után a testi-lelki felépüléshez nem kapják meg ugyanis a kellő segítséget, vagy egyszerűen nem mernek kérdezni. Gyakran a baba viszi el a fókuszt az anyáról, aki aztán néhány hét, hónap múlva rádöbben, valami nem kerek, de fogalma sincs, mit is tehetne a továbbra is gennyedző vagy hurkás hegével, a kötényhasával, a kibeszéletlen szülésélményével” – magyarázza Kiss Verus, a Császárvonal projekt alapítója, aki maga is segítői székben ül munkaidőben. „Ha eddig jött egy telefonhívás, egy hosszú levél, nagyon nehéz volt számunkra a betegutak felrajzolása, hogy az ország minden pontján olyan szakembert találjunk a kérdezőnek, akihez nyugodt szívvel küldhetjük. Bár sokakkal vagyunk szoros szakmai kapcsolatban több szakmacsoportban, hamar éreztük, nem ér el mindenhova a kezünk. A felelősség is óriási volt: ha megtisztelnek minket bizalmukkal az anyák – sokszor hosszú hezitálást követően, nem ritkán szégyellt panaszokkal –, akkor kötelességünknek éreztük olyan gyógytornászt, orvost, pre- és posztnatális edzőt, pszichológust, dúlát, hordozási tanácsadót stb. javasolni nekik, akinek vannak naprakész ismeretei a császármetszés kapcsán, akik adott esetben kellően traumatudatosak és figyelembe veszik a császármetszés minden lehetséges vetületét. Akiknél az anyák minden tekintetben biztonságban vannak. Akik úgy dolgoznak, abban a holisztikus szemléletben, amiben mi is hiszünk.” 

Egységes képzésrendszer 

A Császárvonal projekt alapítói 2024 őszére ezért életre hívták a komplex, többlépcsős Hegtudatos® képzési rendszert, hogy egységes tudást adhassanak át a témában a hazai szakembereknek: először az alapképzések indultak el védőnőknek, illetve más egészségügyi szakmacsoportoknak és egyéb szülés körüli segítőknek. Az OKFŐ által akkreditált képzések hat oktatóval és trénerrel (szülész-nőgyógyász, aneszteziológus, gyógytornász, dietetikus, perinatális szaktanácsadó, kommunikációs tréner) blended learning formában végezhetők el, és sikeres vizsga után a szakemberek felkerülnek a Hegtudatos fényképes szakemberlistájára, kereshetően, transzparensen, kompetenciáik megjelölésével és elérhetőségeikkel együtt. 

„A haladóbb képzés azoknak fog szólni később, akik kompetenciáik, eredeti végzettségük szerint végezhetnek egy anyánál has- és hegkezelést, őket várjuk majd ősztől egy emeltebb szintű továbbképzésre, és igyekszünk átadni gyógytornászainkkal, milyen is a hegtudatos szemlélet egy császáros édesanya esetén. Edukáló munkánk a Császárvonallal ugyanis úgy tűnik, mostanra ért révbe: az anyák is egyre tudatosabban keresik a segítséget a műtét után, tudják, a has- és hegmasszázs élethosszig tartó feladat, amit ajánlott szakemberrel is végezni az otthoni, császármetszés utáni, célzott tornákkal és hegkezeléssel kombinálva.” 

Rákosi Dóra gyógytornász, a képzések szakmai vezetője elmondta, további akkreditált képzések is tervben vannak, melyekkel tovább szélesíthető az érdeklődő szakemberek tudása. Az interdiszciplináris szakmai tudás átadása mellett a kommunikációs képességek fejlesztése, a sajátélményű tréningek nagy hansúlyt kapnak. „A Hegtudatos® képzései nemcsak kreditpontszerző tanfolyamok. Ezek a képzések nem a szakmai papírhalmozáshoz szeretnének hozzájárulni, hanem egy közösség építéséhez. Egy olyan szakemberekből álló hálózat kialakításához, amelynek tagjai hisznek abban, hogy együtt képesek visszaadni a nők önmagukba vetett hitét, a testükben való bizalmat, és megmutatni a gyógyulás útját. Reméljük, ez a szakemberbázis gyorsan nagyra nő – a családok, édesanyák szolgálatára.”