• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Hogyan segítheti a rákkutatás a HIV-betegeket?

Hírek Forrás: MTI

A HIV-fertőzöttség gyógyításában is hasznosíthatják a rákkutatásban elért áttöréseket.

A rákkutatásban elért áttörések segíthetnek a HIV-fertőzöttség gyógyításában - vélik a kutatók, akik a hétvégén Párizsban megkezdődött AIDS-konferencián szólaltak fel.

A szervezet természetes védekezőképessége nehezen birkózik meg a HIV-fertőzéssel és a rákkal. Az immunterápia gyors fejlődésének köszönhetően azonban a végstádiumú rákbetegek egy részénél mára teljes regressziót - a korábban látott daganatos gócok teljes eltűnését - érték el. A tudósok most azt remélik, hogy hasonló módszerrel a HIV-fertőzötteket is meg lehet gyógyítani - írta a BBC News.

A HIV vírussal diagnosztizált embereknek napi szintű antiretrovirális kezelésre van szükségük, ami segít kordában tartani a fertőzést és esélyt ad a páciensnek egy hosszú és viszonylag egészséges életre. A kezelés elmaradása esetén a HIV elpusztíthatja az immunrendszert, ami a szerzett immunhiányos tünetegyüttes, az AIDS kialakulásához vezet.
Jelenleg azért nincsen gyógymód az emberi immunhiány vírus (HIV) legyőzésére, mert a gyógyszerek és az immunrendszer nem képes felismerni a bizonyos sejtekben lévő alvó HIV-vírust.

A ráknak is megvannak a maga "trükkjei" az immunrendszer támadásának visszaverésére, a legújabb immunterápiás gyógyszerek - immunmoduláló antitestek -, azonban lehetővé teszik az immunrendszer számára, hogy folytassa a harcot, az eredmények pedig lenyűgözőek.

Egy teszt során a melanómával - a bőrrák legsúlyosabb típusával - küzdő végstádiumú páciensek egyötödénél mutattak ki teljes regressziót az immunterápiát követően.

Az ausztráliai Doherty Intézet igazgatója, Sharon Lewin szerint a legújabb immunterápiás gyógyszerek képesek lehetnek új erőt adni a HIV elleni küzdelemben kimerült immunrendszernek is. A kutató, aki már laboratóriumi teszteket is végzett a témában elmondta, egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy az immunrendszer felpezsdítése mellett az immunterápiás gyógyszerek a rejtekhelyeken alvó HIV vírust is képesek felébreszteni.

"Mi pedig pontosan azt akarjuk, hogy a vírus felébredjen, mert az antiretrovirális kezelés minden ébren lévő vírussal végez" - mondta Lewin.

A kecsegtető lehetőségek ellenére azonban fontos figyelembe venni, hogy a rák- és a HIV-kezelésben rejlő kihívások nagyon különbözőek. Rák esetében az immunrendszer képes felismerni ugyan a fenyegetést, de nem elég erős ahhoz, hogy bármit is tegyen ellene, az alvó HIV-vírust viszont egyáltalán nem képes felismerni.