• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Horvátországban nemzeti tüdőrák-szűrőprogramot indítanak

Hírek 2020.01.14 Forrás: MTI
Horvátországban nemzeti tüdőrák-szűrőprogramot indítanak

Nemzeti tüdőrák-szűrőprogramot indítanak 50 és 70 év közötti aktív, illetve 15 éve leszokott dohányosok számára.

Horvátország az első olyan európai uniós ország, ahol nemzeti tüdőrák-szűrőprogramot indítanak 50 és 70 év közötti aktív, illetve 15 éve leszokott dohányosok számára, akik legalább 30 doboz cigarettát szívtak el évente - közölte a horvát sajtó kedden.

A horvát egészségügyi minisztérium, a mellkasi sebészek társasága és a tüdőgondozó intézetek célja, hogy a következő 5-10 évben 20 százalékkal csökkentse a tüdőrák okozta halálozások számát és ezzel évente több mint 500 életet mentsen meg. A tervek szerint a dohányosok 50 százalékát vonnák be a programba.

Horvátországban évente átlagosan 3000 embernél fedeznek fel tüdőrákot, amelynek leggyakoribb oka a dohányzás. Felmérések szerint az ország lakosságának 31,1 százaléka dohányzik, néhány százalékkal több férfi, mint nő. 2018-ben 3021 tüdőrákos beteget regisztráltak, 2789-en haltak meg a betegségben. Horvátország függetlensége, 1991 óta 80 ezren haltak meg tüdőrákban.

Miroslav Samarzija, a nemzeti program vezető orvosa a sajtónak elmondta: a tüdőrák szűrése és korai diagnosztizálása lehetővé teszi, hogy amennyiben valakinél daganatot fedeznek fel, azt időben eltávolíthassák. Hozzátette: a rendszeres CT-vizsgálatok 20-40 százalékkal csökkenthetik a veszélyeztetett népesség halálozási arányát, ami azt jelenti, hogy évente több száz ember életét menthetik meg.

A daganatos betegségek közül a tüdőrák szedi a legtöbb áldozatot világszerte, így Horvátországban is. A magas halálozási ráta összefüggésbe hozható a szűrés és a korai felismerés hiányával. Bár az orvostudomány jelentős előrelépést ért el a betegség gyógyításában, a tüdőrákosok kétharmadánál már túl késői stádiumban fedezik fel a betegséget.

A tüdőrák korai stádiumban szinte egyáltalán nem okoz tüneteket: kezdetben fájdalomérzet sem jelentkezik, hiszen a tüdőben kevés fájdalomérző receptor található. A betegek körülbelül negyedénél semmilyen tünet nincs jelen a diagnózis felállításakor.

Horvátországban hamarosan országszerte 16 intézményben végeznek majd CT-vel tüdőszűrést: Zágrábban több kórházban, továbbá Eszéken, Fiumében (Rijeka), Splitben, Varasdon (Varazdin), Zárában (Zadar), Dubrovnikban, Szlavon-Bródban(Slavonski Brod), Verőcén (Virovitica), Pólán (Pula) és Krapinán.