• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Idegkutatásra is jut a 135 millióból

Hírek Forrás: MTI

Támogatás élvonalbeli kutatási projekteknek az újabb uniós megmérettetésért.

A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal 135 millió forintos támogatásban részesített három magyar, a matematika, az idegtudomány és a biológia területét érintő projektet, amelyeket az Európai Kutatási Tanács (ERC) legjobbak közé sorolt, de forráshiány miatt elutasított - közölte az NKFI Hivatal az MTI-vel szerdán.

A pályázati konstrukció áthidaló finanszírozást nyújt az ERC pályázaton is legjobbak közé sorolt felfedező kutatásoknak, hogy a kutatók magyar fogadóintézményben, kiszámítható körülmények között készülhessenek egy újabb ERC-pályázat benyújtására és ne kényszerüljenek megszakítani vagy külföldön folytatni tudományos munkájukat. Közölték: az ERC_HU_15 pályázati felhívás újra megnyílt, az újabb pályázatokat szeptember 30-ig lehet benyújtani.

A májusi döntés alapján egyenként 45 millió forintos támogatást nyert projektek egyike az internetes adatbázisok biztonságos alkalmazásához elengedhetetlen kriptográfia az egész számok mélyebb megértésére építve fejlődhet, ennek vizsgálatára Harcos Gergely - az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézetének munkatársa - vezetésével Sajátformák becslése aritmetikus sokaságokon címmel indul kutatási program.

A másik támogatott projekt az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet Lendület Idegi Jelátviteli Kutatócsoportja Makara Judit vezetésével az agy kivételes információfeldolgozási és tárolási képességét megalapozó sejt- és hálózati szintű mechanizmusok megértésére törekszik.

A harmadik támogatott program a soksejtűség kialakulásához vezető evolúciós lépések megértéséhez járul hozzá a Nagy G. László vezetésével az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézet Gomba Genomika és Evolúció Csoportjának A soksejtű gombák evolúciós eredetének vizsgálata filogenetikai és genomikai módszerekkel című projektje.

A hivatal közölte: tavaly és 2016-ban összesen 450 millió forintos keretösszeg biztosított a pályázat finanszírozására a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból. A pályázatok az erre a célra kialakított elektronikus pályázati felületen a keret kimerüléséig, a meghirdetett felhívást követő döntés után folyamatosan, de legkésőbb 2016. december 31-ig nyújthatóak be. A jelenleg még rendelkezésre álló, megpályázható keretösszeg 90 millió forint. Ennek kimerülését követően a hivatal a 2016-ban az ERC_HU_16 felhívás meghirdetését tervezi.