Általános orvos (nappali, állami ösztöndíjas) ponthatár: SE: 427 pont, DE: 397 pont, SZTE:407 pont, PTE: 406 pont.
Az elmúlt másfél évtized legsikeresebb felvételije az idei, 95 907-en nyertek felvételt a sikeres, megújult magyar felsőoktatásba - jelentette ki Hankó Balázs, kultúráért és innovációért felelős miniszter szerdán Veszprémben, a Pannon Egyetem Pont Ott Partiján, írja az MTI. Az elmúlt három évben mindig 90 ezer felett volt a felvettek száma, de az idén rekordszámú hallgató nyert felvételt a magyar felsőoktatásba.
A felsőoktatási ponthatárok ismertetését váró Pont Ott Partikat Budapest mellett tizenegy vidéki városban rendezett a Kulturális és Innovációs Minisztérium, az Oktatási Hivatal és a HÖOK Közhasznú Nonprofit Kft.
Az Eduline portál mutatja a legnépszerűbb orvosi és egészségtudományi képzések ponthatárait:
Általános orvos (nappali, állami ösztöndíjas)
SE: 427 pont
DE: 397 pont
SZTE:407 pont
PTE: 406 pont
Fogorvos (nappali, állami ösztöndíjas)
SE: 417 pont
DE:417 pont
SZTE: 369 pont
PTE: 407 pont
Gyógyszerész (nappali, állami ösztöndíjas)
SE: 350 pont
DE: 334 pont
SZTE: 346 pont
PTE: 350 pont
Ápolás és betegellátás (nappali, állami ösztöndíjas)
SE (szülésznő):301 pont
DE (ápoló): 254 pont
PTE (gyógytornász): 388 pont
SZE (ápoló):214 pont
Semmelweis Egyetem: 2175 hallgatót vettek fel
Összesen 2175 hallgató nyert felvételt az általános felvételi eljárás keretében a 2025/26-os tanévben a Semmelweis Egyetem hat karának magyar nyelvű képzéseire. 2005-en államilag támogatott, 170-en pedig önköltséges képzésre jutottak be a Semmelweisre, ahol az orvos- és egészségtudományi területen továbbra is a legmagasabbak voltak a ponthatárok és országosan az intézmény képzései számítottak a legnépszerűbbnek, írja az egyetem honlapja.
„Elmondhatjuk, hogy a legjobbak közül is a legjobbak kerültek be a Semmelweis Egyetemre a mostani felvételi eljárásban. A tavalyihoz képest idén későbbi időpontban tartottuk a szóbeli felvételi beszélgetést, amikor a jelentkezők nagy része már tisztában volt minden addigi eredményével. Ennek köszönhetően a résztvevők teljes figyelmükkel a felvételire koncentrálhattak, a legjobb formájukat hozhatták, a választott hivatásuk iránt elkötelezett, motivált jelöltekkel találkozhattunk. Szívből gratulálok a most felvett hallgatóknak, és bízom benne, hogy minél többükkel személyesen is találkozhatunk majd az idén megújult, az egyetemi élet és tanulmányok megkezdésének megkönnyítésére fókuszáló gólyatáborban!” – mondta el dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora.
Dr. Hermann Péter oktatási rektorhelyettes kiemelte: voltak kitűzött célok, amelyek a jelentkezők nagy számának, illetve kimagasló felkészültségének köszönhetően betarthatónak bizonyultak. „Ilyen volt többek között az, hogy állami finanszírozott képzések esetében 300 pontos bejutási ponthatár alá nem szeretnénk menni, ezt – egyetlen képzés kivételével – be is tudtuk tartani. Az előző évekhez képest nagyságrendileg idén gyakorlatilag ugyanannyi hallgatót tudtunk felvenni. Állami finanszírozással 2005-en, önköltséges finanszírozási formában pedig 170-en kerültek be a Semmelweisre – tette hozzá a rektorhelyettes. Dr. Hermann Péter elmondta, hogy a vidéki társegyetemekhez képest van olyan képzés, ahol óriási, közel 50 pontos a különbség a bejutási ponthatárok tekintetében.
„Ami szembetűnő az idén felvételizők kapcsán, hogy elképesztően erős volt a mezőny, igen magas átlagpontszámot produkáltak a jelentkezők: az ÁOK-n például 456-ot meghaladó volt az államilag finanszírozott helyekre aspirálók átlagpontszáma, de hasonló tendencia olvasható ki az összes képzés esetében” – mutatott rá dr. Hermann Péter.
Összesen 484 hallgató nyert felvételt az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) képzésére, közülük 477-en államilag finanszírozott, 7-en pedig költségtérítéses formában kezdhetik meg tanulmányaikat. Előbbin 427, utóbbin pedig 425 pontra volt szükség a bejutáshoz.
„A tavalyihoz képest idén valamivel magasabb volt a ponthatár, mint tavaly. Ez nagyon-nagyon jó hír, hiszen az, hogy még tovább tudtuk növelni a ponthatárokat, mutatja mind az egyetem iránti kiemelkedő érdeklődést, mind az itt folyó képzés színvonalát, mind pedig az ide jelentkezők nagyon magas szintű felkészültségét” – mutatott rá dr. Müller Veronika, a kar dékánhelyettese. A tavaly debütált új szóbeli felvételi eljárásról szólva elmondta, hogy az lehetőséget ad a legjobb hallgatók kiválasztására.
„Ezzel még biztosabban csakis a legfelkészültebb, a legelhivatottabb, az orvosi hivatásra legalkalmasabb hallgatók képzése folyhat a Semmelweisen, és ezt láthatjuk például már a tavaly felvettek esetében most, a nyári gyakorlatokon is! Ezen tapasztalat alapján is elmondhatjuk, hogy a legjobbak a legjobbat választották, szeptemberben pedig nagy szeretettel várjuk az új hallgatókat!” – fűzte hozzá dr. Müller Veronika.
Az Egészségügyi Közszolgálati Kar (EKK) képzéseire idén állami finanszírozással 127, önköltséges formában pedig 38, azaz összesen 165 hallgatót vettek fel.
„Az általános felvételi eljárás keretében a 2025/26-os tanévben egy alapképzést és öt mesterképzést, valamint egyetemi felvételi eljárás során további három szakirányú továbbképzést indítunk. A korábbihoz képest egészségügyi szervező alapszak nappali munkarendben idéntől országos szinten már csak a Semmelweisen elérhető. Most először indítottuk az integrált szociális szolgáltatási menedzsment mesterképzést az általános felvételi eljárás keretében. A mesterképzések tekintetében a korábbi évek tendenciáinak megfelelően idén is kétszeres volt a túljelentkezés” – ismertette dr. Lám Judit, az EKK általános dékánhelyettese, aki hozzátette, több képzésre hirdetnek meg pótfelvételit.
Az Egészségtudományi Kar (ETK) képzéseire összesen 1048 jelentkező nyert felvételt, közülük 965-en államilag finanszírozott, 83-an pedig önköltséges formában kezdhetik meg tanulmányaikat. A legnépszerűbbnek számító szakokra, így a gyógytornász szakirányra 382 és 380, a dietetikus szakirányra 330 és 318 pontra volt szükség a bejutáshoz állami, illetve önköltséges finanszírozásban.
„Általánosságban elmondható, hogy minden szakunkra 300 fölötti ponttal lehetett bekerülni és kitöltöttük a maximális kapacitást, nem hirdetünk pótfelvételit” – ismertette Bednárikné dr. Dörnyei Gabriella, az Egészségtudományi Kar dékánja. Dr. Vingender István, az ETK oktatási dékánhelyettese az új felvételi eljárás előnyeiről szólva elmondta, hogy a szóbeli beszélgetés során még nagyobb eséllyel tudták kiszűrni azokat, akik a képzés során esetleg lemorzsolódnának. A múlt évhez képest is tovább emelkedett a ponthatár a kar legnépszerűbb képzésein, így a dietetikus és a gyógytornász szakokon.
125 hallgató kezdheti meg tanulmányait idén szeptemberben a Fogorvostudományi Kar (FOK) államilag támogatott fogorvosképzésén, további öt fő pedig a költségtérítéses képzésre nyert felvételt. A Digitális Fogászati Tervezés alapképzési szakra 30-an jutottak be államilag támogatott, egy jelentkező pedig önköltséges formában. Dr. Németh Zsolt egyetemi tanár, a FOK dékánhelyettese, az Arc-Állcsont-Szájsebészeti és Fogászati Klinika igazgatója elmondta: a pontszámok a korábbi évihez hasonlóan alakultak, fogorvosképzésre 417, illetve 416 ponttal lehetett bejutni államilag, illetve önköltséges finanszírozással, a Digitális Fogászati Tervezés szak esetében a ponthatár 334 és 303 volt.
„Óriási az érdeklődés a kar iránt, idén a tavalyinál is többen, 988-an jelentkeztek hozzánk, ebből 386-an első helyen a Semmelweist jelölték meg. Ez is jól mutatja az egyetem vonzerejét, az itt megszerzett diploma presztízsét, a képzés magas színvonalát és az egyetem nemzetközi rankingekben betöltött pozícióját” – mutatott rá dr. Németh Zsolt. A dékánhelyettes hozzátette, hogy nemcsak a FOK képzéseire jelentkezők száma nő évről-évre, de a vidéki képzőhelyekről átjelentkezőké is. Dr. Németh Zsolt szerint az idei szóbeli felvételi keretében a tavalyinál is felkészültebb jelentkezőkkel találkoztak.
A Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Karán (GYTK) 190 hallgató kezdheti meg tanulmányait, közülük 169-en az államilag finanszírozott, 21-en pedig önköltséges képzésben vehetnek részt. Előbbi képzésre 350, míg utóbbira 311 pontra volt szükség a bejutáshoz. Ahogyan dr. Antal István, a GYTK dékánja fogalmazott: hazai viszonylatban továbbra is a Semmelweis gyógyszerészképzésére a legnehezebb bejutni, ám összességében ide veszik fel a legtöbb hallgatót a hazai képzőhelyek közül.
„A korábbi évekhez képest valamivel alacsonyabb, de még így is magasnak mondható ponthatár révén megnőtt az érdeklődés a kar képzése iránt, a felvettek között az első helyen ide jelentkezők száma hozzávetőleg 50 százalékos emelkedést mutat. Ugyanakkor fontos szándékunk, hogy azok elhivatottságát is ki tudjuk alakítani, akik nem az első helyen jelölték meg a kart. A hallgatók a kurrikulumreform 2.0 révén már az első félévben megismerik a gyógyszerkészítés világát, a patikák atmoszféráját, a gyógyszergyárak és klinikai gyógyszertárak működését, mindez pedig nemcsak az elkötelezettséget növelheti, de várakozásaink szerint az egyébként csökkenést mutató lemorzsolódást is még tovább mérsékli” – fogalmazott dr. Antal István.
Összesen 95 hallgató nyert felvételt a Pető András Kar konduktor alapszakára: 83-an államilag finanszírozott, 12-en pedig önköltséges képzésen kezdhetik meg tanulmányaikat. Nekik 351, illetve 308 pontot kellett elérniük a sikeres belépéshez. Dr. Matos László, a Pető András Kar oktatási dékánhelyettese elmondta: a ponthatárok az előző évek tendenciáit mutatják, bár például a konduktor alapképzésre a korábbi évhez képest magasabb pontszámmal tudtak csak bekerülni a jelentkezők. A neurorehabilitáció mesterképzésre pedig 29 fő államilag finanszírozott, 3 fő önköltséges hallgató került be 70, illetve 65 ponttal.
„Aminek nagyon örülünk, hogy szakjaink iránt továbbra is nagy az érdeklődés, idén két-két és félszeres volt a túljelentkezés, így ezúttal is volt lehetőségünk a jók közül is a legjobb jelölteket kiválasztani. A karon a tavaly debütált új szóbelivel kiegészült felvételi eljárás bevezetése előtt is volt személyes találkozást lehetővé tévő alkalmassági vizsga. Ez az új rendszer nyomán finomhangoláson esett át: a korábbi megfelelt, nem felelt meg minősítéshez képest lehetőségünk volt árnyaltabban értékelni a jelentkezőket, továbbá a pályaorientációs beszélgetéssel kiegészítve még inkább elmondható, hogy valóban csakis a legalkalmasabbak kerültek be. Ezt jól mutatja többek között az is, hogy az előző évek tendenciáit követve tudjuk tartani a pedagógusképzésben magasnak számító, 340-350 körüli ponthatárokat” – mondta el dr. Matos László, hozzátéve, hogy a szakokon fennmaradt helyeket pótfelvételi eljárás keretében töltik majd be.
PTE ÁOK: a legnépszerűbbek közé tartoznak az ápolás és betegellátás alapképzés különböző szakirányai
A jelentkezői szám országos emelkedése a PTE-n is észrevehető volt, mintegy 10%-os jelentkezői és 16,2%-os első helyes jelentkezői emelkedést jelentett, közölte az egyetem. A képzések között továbbra is a legnépszerűbbek közé tartoznak az ápolás és betegellátás alapképzés különböző szakirányai, a pszichológia, a gazdálkodási és menedzsment, az óvodapedagógus és a mérnökinformatikus alapképzések, a jogász és az általános orvos osztatlan képzések, és idén is nagy volt az érdeklődés az osztatlan tanári szakok, és a rövid ciklusú mestertanár képzések iránt is. A mesterképzéseken a pszichológia, az építész, a vezetés és szervezés, a pénzügy, a gépészmérnök képzések indulnak a legnépesebb évfolyamokkal.
SZTE: a legnépszerűbb az orvos- egészségtudományi képzés
„Pont ott vagyunk, ahol lenni akarunk!” – Rekordszámú hallgatóval startol az SZTE 2025-ben, tudatta az egyetem közleményében. Hagyományosan magas pontszám kellett a jogász képzésre, ahová 438 ponttal lehetett bejutni, a pszichológia szakra 442, az általános orvos szakra 414, a gyógytornász szakra 412, a nemzetközi tanulmányok szakra 436 pontra volt szükség.
A képzési területek közül a legnépszerűbb az orvos- egészségtudományi, ahová 1128 fő került felvételre, ebből 1025 állami ösztöndíjas, pedagógus képzési területre 1093 fő, melyből 1028 fő állami ösztöndíjas.
Az ETSZK-n idén 668 hallgató tanulhat a gyógyító szakmák egyikén, ami százzal több, mint az előző évben. A legnépszerűbb szakok a gyógytornász (126 fő), az ápoló szak (112 fő) a mentőtiszt (120 fő) és a szülésznő (78 fő) az ápolás és a betegellátás területén nappali és levelező képzési formában egyaránt. Az újonnan indított, kiterjesztett hatáskörű ápoló mesterszakra 26-an felvételiztek sikeresen. A FOK fogorvosképzésére 73 főt vettek fel.
Rekordszámú elsőéves a Debreceni Egyetemen
Minden eddiginél több, várhatóan csaknem 12 ezer elsőéves kezdheti meg tanulmányait a Debreceni Egyetemen a 2025/2026-os tanévben. A DE továbbra is a legnépszerűbb vidéki felsőoktatási intézmény, országos viszonylatban a második helyen áll. Az általános felvételi eljárás eredményeiről csütörtökön sajtótájékoztatón számolt be Bartha Elek oktatási rektorhelyettes és Ölvetiné Szabó Beáta beiskolázási és továbbképzési igazgató, írja az Unideb.
A Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese kiemelte: az idei felvételi eljárásban a pedagógusképzés (1551) területén vette fel az intézmény a legtöbb hallgatót, ezt követi az orvos- és egészségtudomány (1436), a gazdaság- (1210) és a műszaki tudományok (854). A legtöbb hallgató a Gazdaságtudományi Karra (1715), a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karra (1101) és a Bölcsészettudományi Karra (936) került be. Az angol nyelvű képzésekre az Informatikai Kar (374), az Általános Orvostudományi Kar (357) és a Műszaki Kar (302) vette fel a legtöbb jelentkezőt. A szakok szempontjából az ápolás és betegellátás (539), a gyógypedagógia (423), a jogász (356), az óvodapedagógus (290) és az osztatlan tanári (272) szakok voltak a legnépszerűbbek.
Fotó: MTI/Vasvári Tamás