Előre kidolgozott mentési terv alapján, 9 mentőautóval, és egy központi betegellátó ambulanciával biztosítják a fesztiválozókat.
Az Országos Mentőszolgálat előre kidolgozott mentési terv alapján, 9 mentőautóval, és egy központi betegellátó ambulanciával biztosítja az idei Sziget fesztivált, de szükség esetén rendelkezésre áll a szolgálat teljes háttérkapacitása is - tudatta a szolgálat közleményben. A Sziget egészségügyi mentőbázisára érkező fiatalok egy első, állapotuk súlyosságát felmérő betegvizsgálat után kerülnek az ellátóhelyre, majd szükség esetén mentővel a megfelelő kórházba, a „területen” pedig a fesztivál résztvevőinek egészségi állapotát figyelő önkéntesekből, a „Helperekből” álló elsősegélynyújtó rendszer is működik.
A rendezvény egészségügyi biztosítása a fővárosi lakosság mindennapi mentőellátását nem érinti, hiszen a tömegrendezvényt az OMSZ plusz kapacitásával biztosítja.
A profi egészségügyi ellátás mellett az is fontos, hogy a fesztiválozók betartsanak néhány egyszerű szabályt egészségük érdekében:
• A nagy meleg és a perzselő napsütés fokozott terhelést ró a szervezetre, amit leginkább megfelelő folyadékbevitellel ellensúlyozhatunk. Fontos, hogy a cukros üdítőital helyett inkább vizet igyanak és legalább 3 liter folyadékot fogyasszanak naponta. Kérjük, hogy alkoholt csak mértékletesen igyanak, az öntudatlan részegség életveszélyes!
• A folyadékbevitel mellett a megfelelő táplálkozás is fontos. Naponta legalább egyszer fogyasszanak meleg ételt, a reggeli és a vacsora is fontos, különösen a nagyobb fizikai megterhelés miatt.
• A napközbeni hőség idején könnyű, szellős ruházat ajánlott, de az is fontos, hogy az ember fejét ne érje tartós, közvetlen napsütés, egyrészt az erős UV sugárzás, másrészt a napszúrás veszélye miatt. Ájulásos rosszullét esetén legjobb, ha hűvös, árnyékos helyen lefektetjük a segítségre szorulót, hiszen így az átmeneti vérkeringési zavar hamar rendeződhet.
• Aki krónikus megbetegedésben szenved, vigye magával szokásos gyógyszereit és ügyeljen annak tárolására. Ehhez az egészségügyi ambulancián szakszerű segítséget kaphat.
• A láb sérülését, a fájdalmas rándulásokat, ficamokat megelőzheti, ha megfelelő, zárt cipőt visel.
• Vigyázzanak magukra és a körülöttük lévőkre is. Ha mégis megtörtént a baj, vegyék igénybe az elsősegélynyújtók, vagy a biztonsági személyzet segítségét - tanácsolja az OMSZ.