Szeretnék elérni, hogy ha a NEAK bevétel a törvény erejénél fogva egyáltalán ne számítson bele az IPA alapjában.
Régi sérelme a közfeladatot is ellátó, alapellátásban részt vevő praxisoknak, hogy az állami feladatok ellátása után is iparűzési adót kell fizetniük. Az utóbbi években ez jellemzően nem okozott különösebb problémát, ugyanis a törvény felhatalmazza az önkormányzatokat, hogy a háziorvos, alapellátó fogorvos és védőnő vállalkozó számára adómentességet, adókedvezményt állapítsanak meg, feltéve, ha annak adóalapja az adóévben nem haladja meg a 20 millió forintot. Az önkormányzatok jellemzően éltek ezzel a lehetőséggel, és mentesítették a praxisokat az adófizetés kötelezettsége alól, írja a MOK honlapján.
2021-ben ez a helyzet azonban alapvetően megváltozott. Az egészségügyben az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló 2020. évi C. törvény hatálybalépést követően érdemi béremelés történt, és ha nem is ezzel azonos mértékű, de jelentős bevételnövekedés történt a háziorvosi praxisok esetében is. Így már a praxisok jelentős köre a 20 milliós határ felé került, és számukra nem adható mentesség.
A MOK álláspontja szerint ezt a problémát sürgősen rendezni kell, de nem az a jó megoldás, ha megemelik az adómentes értékhatárt, hanem az, ha a NEAK-bevétel a törvény erejénél fogva egyáltalán nem számít bele az IPA adóalapba.
A mellékelt levélben kétféle jogtechnikai javaslatot is tettek a megoldásra. Céljuk, hogy a területi önkormányzatok kötelező feladatának ellátásához kapott NEAK-támogatás az egészségügyi alapellátásban ne növelje az IPA-adóalapot, és az ez alóli felmentést ne értékhatárhoz kössék, hanem törvényileg garantált legyen.