• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ismét kedvezőtlen irányba álltak a demográfiai folyamatok

Lapszemle 2022.11.21 Forrás: magyarnemzet.hu
Ismét kedvezőtlen irányba álltak a demográfiai folyamatok

A jelenlegi szinthez viszonyítva évente 15–20 ezerrel több újszülöttel lenne megállítható a népességfogyás.

A pandémia előtt a demográfiai fordulatra utaló jeleket lehetett tapasztalni a magyar társadalmon belül, ugyanakkor a vírushelyzet okozta sokk jelentős mértékben megakaszthatta az induló folyamatokat – állapítja meg az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány a friss tanulmányában, melyet a Magyar Nemzet ismertetett.

A Flór Nándor László jegyezte elemzés szerint a járvány a gazdasági válságoktól eltérő módon a gazdasági problémák mellett komoly társadalmi károkat is okozott, aminek hosszú távon sokkal komolyabb következményei is lehetnek a demográfiai folyamatok alakulására, nemcsak a halálozások, hanem a születések terén is.

Ugyanakkor, mint arra a tanulmány rámutat, 2020-ban a születések száma növekedett Magyarországon, és a nyugati országokkal szemben hazánkban a párok gyermekvállalási kedvét érdemben nem befolyásolta a járványhelyzet. Legújabban viszont az orosz–ukrán háború továbbgyűrűző gazdasági és társadalmi hatása, valamint a fokozódó inflációs környezet alapjaiban formálhatja át a demográfiai folyamatokat, hiszen komoly bizonytalanságot teremt.

Alig egy évtized leforgása alatt a termékenységi arányszám a 2011-es 1,23-as mélypontról 2021-re 1,59-re emelkedett, amely a 2002. évi 1,3-es értékhez viszonyítva is jelentős előrelépés. Ugyanakkor ez az érték is messze elmarad a 2,1-es reprodukciós értéktől, amely legalább Magyarország lélekszámának stagnálását biztosítaná. A jelenlegi szinthez viszonyítva évente 15–20 ezerrel több újszülöttel lenne megállítható a népességfogyás - írták.

A 25 év alatti fiataloknak szóló, a személyi jövedelemadó alóli mentességgel Orbán Viktor parlamenti felszólalása szerint jövőre már várhatóan harmincéves korukig élhetnek azok a nők, akik gyermeket vállalnak. Szintén mérlegeli a kormány a jelenleg a négy vagy ennél több gyermeket nevelő édesanyák számára életük végéig járó szja-mentesség kiterjesztését a háromgyermekes édesanyákra. A tanulmány szerint mindezen intézkedések abba az irányba mutatnak, hogy a demográfiai trendek megfordítása érdekében az egyik legfontosabb tényezőn, a gyermekvállalás életkori kitolódásának javításán keresztül változtatnának a népességszám alakulásán.