• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ismét utcára vonultak Romániában a tüntetők

Hírek Forrás: MTI

41 városban mintegy 9 ezren vonultak az utcára, Bukarestben zavargásokba torkollott a tiltakozás.

Románia több városában hétfőn este ismét tüntettek az emberek, akik az egészségügy privatizációja ellen tiltakozva Traian Basescu államfő lemondását követelték, és kormányellenes jelszavakat skandáltak, de incidensek egyelőre nem történtek.

Bukarestben már a délutáni órákban gyülekezni kezdtek az emberek a város központjában. A kora esti órákig az erős havazás ellenére mintegy 1500-an gyűltek össze, akik békésen adtak hangot elégedetlenségüknek. A Realitatea hírtelevízió szerint tizennégy embert előállítottak, mert köveket és szúrófegyvereket találtak náluk.

A bukaresti tiltakozással egy időben Románia számos más városában is utcára vonultak az emberek. A vidéki városokban jellemzően kevesebben tüntetnek, mint a fővárosban, a román média általában néhány száz résztvevőről számolt be.
Az erdélyi városok közül Aradon, Kolozsváron és Temesváron volt nagyobb tüntetés, ott a tiltakozók száma meghaladta a félezret.
Kisebb méretű tiltakozás volt mintegy tíz másik városban, egyebek között Marosvásárhelyen, Besztercén, Déván és Brassóban.

A hétvégén erőszakba torkolltak a tiltakozások, miután a résztvevők egy része összecsapott a rendfenntartó erőkkel. A hatóságok csaknem 250 személyt bírságoltak meg szabálysértésért, 36 személy ellen ügyészségi eljárás indult. Az összecsapások nyomán tíz csendőr szorult egészségügyi ellátásra, ketten pedig súlyosan megsérültek, akárcsak néhány újságíró, miután a tiltakozók Molotov-koktélokkal és kövekkel dobálták a rendfenntartókat és az újságírókat egyaránt.

Szombaton és vasárnap is a tiltakozások békésen kezdődtek, az esti órákban viszont a tüntetők egy része összecsapott a rendőrökkel. A tüntetők törni és zúzni kezdtek, aminek több újságosbódé, kirakat és bankautomata látta kárát.  A román csendőrség szerint - amelynek ilyen esetekben a rendfenntartó feladatokat kell ellátnia - az agresszív tüntetők főként futballhuligánok, akiknek egy része korábban már összetűzésbe keveredett különböző sportesemények alkalmából a karhatalmi erőkkel.

A tüntetések megszervezését senki nem vállalta fel, így bukaresti elemzők egyetértenek abban, hogy spontán tüntetésekről van szó, amelyek azt követően kezdődtek el, hogy az államfő az egészségügy privatizációja kapcsán nyilvánosan éles vitába keveredett Raed Arafat - palesztin származású, román állampolgárságú - orvossal. Ez utóbbi jelentős köztiszteletnek örvend Romániában a korszerű sürgősségi mentőszolgálat rendszerváltás utáni kiépítésében játszott meghatározó szerepe miatt.

A vita nyomán Arafat lemondott az egészségügyi minisztériumban betöltött államtitkár-helyettesi posztjáról. A többnyire elutasító álláspontok hatására Basescu pénteken visszavonta az egészségügy privatizációjáról szóló törvénytervezetet, de már késő volt, mert elkezdődtek az Arafat melletti szimpátiatüntetések.
A román hatóságok statisztikája szerint eddig összesen 41 városban mintegy 9 ezren vonultak az utcára, és csak Bukarestben torkollott zavargásokba a tiltakozás.

Emil Boc miniszterelnök hétfőn elítélte a tüntetők egy részének vandál cselekedeteit, ugyanakkor elismerte a tiltakozóknak azt a jogát, hogy az utcán adjanak hangot elégedetlenségüknek. Felhívta a figyelmet, hogy az utcai tiltakozások elhúzódása esetén Románia elveszítheti mindazt, amit az elmúlt két év szigorú megszorító intézkedéseivel vívott ki. A belügyminiszterrel együtt szigorúbb karhatalmi fellépést helyezett kilátásba azokkal szemben, akik vandalizmusra vetemednek.

A román ellenzék rendkívüli parlamenti ülésszak összehívását kezdeményezte, és a kormány lemondását követelte a rendfenntartó erők tüntetőkkel szembeni "túlkapásai" miatt.