• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Japán gyógyszeripari műszerek hasznosítják a magyar kutatók módszerét

Hírek 2024.04.22 Forrás: Weborvos
Japán gyógyszeripari műszerek hasznosítják a magyar kutatók módszerét

az ELTE-s kutatók korábban létrehoztak egy népszerű weboldalt, ahol a CD adatok online elemezhetőek a BeStSel módszer segítségével.

A gyógyszeriparban is használatos spektroszkópiai és kromatográfiás műszerek gyártásában piacvezető, japán JASCO cég április 2-án bejelentette a Spectra Manager BeStSel szoftverének megjelenését, amely az ELTE TTK kutatói által fejlesztett, a korábbiaknál jóval pontosabb fehérjeszerkezet-meghatározó módszert alkalmazza - adta hírül az egyetem közleménye.

Az ELTE Biokémiai Tanszék kutatói, Kardos József és Micsonai András BeStSel (Beta Structure Selection) néven fejlesztette ki azt a módszert, amely a korábbi algoritmusoknál jóval pontosabban képes jellemezni a fehérjék másodlagos szerkezetét és térbeli elrendeződését (foldját). A fejlesztés az ún. cirkuláris dikroizmus spektroszkópia (CD) módszerrel meghatározott spektrumok kiértékelését teszi sokkal pontosabbá. Ezek a mérések a terápiás fehérjék és antitestek vizsgálatának szerves részét képezik, így különösen fontosak például a gyógyszeripar számára. A módszer jelentőségét az ELTE vezetése is elismerte, a fejlesztést az Egyetemi Innovációs Testület 2023-ban a legjobb egyetemi fejlesztésnek választotta.

A kutatók szoftveres megoldása hamar felkeltette az ipar érdeklődését is, így megkezdődtek a tárgyalások az optikai spektroszkópiai és kromatográfiás készülékek piacvezető gyártójával, az 57 országban jelen levő japán JASCO céggel a fejlesztés hasznosításáról. A komoly ipari érdeklődést és a piaci potenciált mutatja, hogy a tárgyalások gyorsan haladtak, 2023. június 29-én az egyetem és a cég képviselői ünnepélyes keretek között aláírtak egy hosszú távú együttműködési megállapodást a magyar fejlesztés felhasználásáról abban a kiértékelő szoftverben, amelyet a japán cég a gyógyszeripar igényeit kielégítő, nagy áteresztőképességű CD készülékeihez alkalmaz. Ezt az együttműködést most kiterjesztették az általános felhasználású kiértékelő szoftverekre is.

A JASCO kiemelte, hogy az ELTE-s kutatók korábban létrehoztak egy népszerű weboldalt, ahol a CD adatok online elemezhetőek a BeStSel módszer segítségével. Mivel sok biotechnológiai cég adatainak kiértékelésére online platform nem alkalmazható, a JASCO lehetőséget kapott a szoftver offline használatára a cég Spectra Manager Ver. 2.5 és CFR szoftvercsomagjaiban, amellyel a CD műszereik minden korábbinál pontosabban működhetnek.