• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Jobb este bevenni az egyik vérnyomáscsökkentőt

Hírek Forrás: MTI Szerző:

A betegeket általában egyszerre több gyógyszerrel kezelik, és jobb, ha az egyiket este veszik be.

A múlt évszázad közepéig a magas vérnyomást még sok orvos nem tartotta betegségnek, hatékony gyógyszerek sem igen voltak a kezelésére. Aztán hamar kiderült, hogy a vérnyomás emelkedése a koszorúér-betegség egyik jelentős kockázati tényezője, az agyi katasztrófának pedig a legfontosabb oka, ezért szükséges, hogy időnként mindenkinek megmérjék a vérnyomását és szükség szerint kezeljék.

Az is tisztázódott, hogy a legjobb vérnyomáscsökkentők sem elégségesek önmagukban, hanem hatásosabb és biztonságosabb többféle gyógyszer kisebb adagjainak kombinációját alkalmazni, mert az eredmény lényegesen jobb, a mellékhatások kockázata pedig kisebb, mint ha ugyanannak a szernek mind nagyobb adagjával próbálkoznak.

A szokásos gyakorlat az volt, hogy a napi gyógyszert egy adagban, reggel vette be a páciens, mert akkor nem felejtette el a későbbi dózisokat. Bizonyos gyógyszerek esetén ez kiválóan működhet, de kiderült, hogy többféle vérnyomáscsökkentő kombinációja esetén sokkal eredményesebb a tabletták szétosztása.

Ramón C. Hermida és munkacsoportja 661 magas vérnyomás miatt kezelt vesebeteg gyógyszerelését szervezte úgy, hogy véletlenszerű elosztásban egyik beteg reggel egy adagban vette be többféle vérnyomáscsökkentőjét, a másik csoport tagjai valamelyik tablettát este, elalvás előtt kapták.

Az öt évnél hosszabb megfigyelési idő alatt a rendszeres vérnyomásmérésen kívül ismételten történt 48-órás vérnyomásmérő automata viselése és igen részletes laboratóriumi vizsgálat is. Az egyik vérnyomáscsökkentő szer esti bevételével nem csak a vérnyomás lett alacsonyabb, hanem ennek a csoportnak a szív-és érrendszeri kockázata is jelentősen csökkent.

A kutatók kiszámolták, hogy az éjszakai szisztolés vérnyomás 5 Hgmm-es, átlagos további csökkenése esetén a szívroham vagy a szélütés esélye 14 százalékkal lett alacsonyabb.

A valamelyik vérnyomást csökkentő tabletta esti bevételét ajánló vizsgálati eredményt a Journal of the American Society of Nephrology szakfolyóirat cikke közölte.