Eddig 450, a fertőzésen átesett ember jelentkezett Magyarországon donornak, de csak a felük volt valóban alkalmas
„Nagyon nehéz, egyelőre csak annyit lehet bizton kijelenteni, hogy nem biztos, hogy a fertőzésen átesettek szervezetében minden esetben tartós védettség alakul ki a koronavírussal szemben” – kommentálta a hírklikk.hu-nak Kökény Mihály, korábbi egészségügyi miniszter, az Egészségügyi Világszervezet tanácsadója a hírt, miszerint eddig 450, a fertőzésen átesett ember jelentkezett Magyarországon donornak, de csak a felük volt valóban alkalmas. Közülük is csupán negyven donor véréből tudták kimutatni az antitesteket, s húsznál tudtak gyógyításra alkalmas vérplazmát előállítani.
Mi lehet ennek az oka? – kérdeztük Kökény Mihályt. Mint mondta: „erre nincs válasz egyelőre, hiszen még azt sem tudni, hogy miért zajlik le a fertőzés egyesekben tünetmentesen, miközben kialakul a szervezetben az ellenanyag magas szintje, s miért van az, hogy mások – fiatalok is – még krónikus betegség nélkül is annyira súlyos állapotba kerülnek, hogy kórházban kell őket kezelni, s akár lélegeztetőgépre is kell őket tenni. Például Amerikába azt látjuk, hogy egyre több az ötven év alatti fertőzött és beteg, sőt halott – jegyezte meg, hozzátéve: az is igaz, ennek oka lehet, hogy inkább ők vesznek részt tüntetéseken, ők azok, akik hajlamosabbak a szabályok be nem tartására.
Nagyon sok a vírus körüli bizonytalanság – az antitest képződés és megmaradás, illetve eltűnés csak egy ezek között –, nem tudjuk, mi az oka annak, hogy valakinél képződik, vagy sem, megmarad vagy sem, mennyi ideig marad meg a védettség. Ez mindenképpen még komolyan kutatandó terület.