Az EESZT rendkívül összetett informatikai rendszer, megalkotása kiemelkedő tudományos teljesítmény.
A Neumann Társaság az éves konferenciáján Szabó Bálintnak adta át a kitüntető Kalmár-díjat az Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) koncepciójának kidolgozásáért és fejlesztéséért - tudatta az Egészséginformatikai Szolgáltató és Fejlesztési Központ.
A Kalmár-díjjal a számítástechnika alkalmazása területein elért kimagasló eredményeket ismeri el a Neumann Társaság. A laudációban elhangzottak szerint a pandémia során a mindennapok részévé vált Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) egy rendkívül összetett informatikai rendszer, amelynek megalkotása kiemelkedő tudományos teljesítmény.
„Szabó Bálint, az Egészséginformatikai Szolgáltató és Fejlesztési Központ Nonprofit Kft. (ESZFK) ügyvezetője az EESZT koncepciójának megalkotását és a rendszer kidolgozását kezdettől fogva vezeti. 2014-től szakmai irányítása alatt jött létre az a szakértői team, akik részt vettek a Tér kialakításában. A díjjal a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság azon elkötelezettségét is jelzi, hogy az informatika eredményeinek társadalmi hasznosítása terén elért eredmények minél szélesebb körben ismertté és elismertté váljanak” – áll a laudációban.
A Kalmár-díj a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság második legnagyobb kitüntetése, Kalmár Lászlóról a Szegedi Tudományegyetem professzoráról kapta a nevét, akit Magyarországon a kibernetikai tudományok atyjaként tartanak számon. A díjat 1976 óta adományozzák a számítástudomány gyakorlati alkalmazásában élenjáró szakértőknek.