• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kantonban hamar fekete lesz az emberek tüdeje

Hírek Forrás: MTI

A dél-kínai Kanton városában az emberek tüdeje már negyvenes éveikben befeketedik.

Pekingben pedig az elmúlt évtizedben 60 százalékkal nőtt a tüdőrákos megbetegedések száma - jegyezte meg egy neves kínai tüdőspecialista, képviselő a parlament most folyó éves ülésszakán. Csung Nan-san, akit a youth.cn internetes hírportál idéz, egy tanulmányra hivatkozva arra hívta fel a figyelmet, hogy a levegőben található 2,5 mikron nagyságú (PM2,5), vagy annál kisebb finom porszemcsék jelentik a legnagyobb kockázatot az emberi egészségre és tüdőrákot okozhatnak. Egyúttal igyekezett eloszlatni azt a tévhitet, hogy azok, akik már hozzászoktak a szennyezett levegőhöz, "immunisakká" válnak.

- Ezek a kis részecskék kéndioxidot, de még vírust is tartalmazhatnak, amikor bejutnak a tüdőbe és onnan soha nem távoznak - figyelmeztetett Csung. Megerősítette, hogy veszélyt jelentenek a légzőszervekre, a szív- és érrendszerre, az endokrin rendszerre, valamint az idegrendszerre.

Csung szerint szemléletváltásra van szükség. "Beszéljünk egyenesen. A GDP növelése a fontosabb, vagy az emberek egészsége?" - jegyezte meg. Úgy vélte, a vezetők teljesítményének értékelésében, a minősítésükben a kormánynak fontos szempontként kellene érvényesítenie a környezetszennyezés elhárításában végzett tevékenységüket.

A szakember álláspontja szerint a levegőszennyezés ellen van megoldás. "A brit kormánynak 30 évébe került annak idején, úgy gondolom, ha elég eltökéltek vagyunk, a kínai helyzet 10 év alatt megoldható" - fogalmazott.

Pekingben január 1. és január 28. között 23 szmogos napot regisztráltak, körülbelül tízzel többet, mint az elmúlt tíz év átlagában és a legtöbbet 1954 óta. Országosan 1961 óta nem volt ilyen hosszantartó szmogos idő egyetlen hónapban.

Egy felmérés szerint, amelyet a Hszinmin magazinban közöltek korábban, a 15 milliós lakosságú dél-kínai Kantonban a legrosszabb a helyzet. Ott egy nap a szabadban annyi, mint ha valaki 25 szál magas kátránytartalmú cigarettát szívott volna el, míg a fővárosban ugyanez 21 szálnak felel meg. A sanghajiak és a nankingiak levegője körülbelül napi fél csomaggal egyenértékű.