• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kapcsolat lehet a tüdőrák és az emésztőrendszer között

Hírek MA 10:06 Forrás: MTI
Kapcsolat lehet a tüdőrák és az emésztőrendszer között

A projekt célja feltárni, hogy a mikrobiom változásai aktív szerepet játszanak-e a daganat kialakulásában, vagy annak következményei.

Egyre több bizonyíték utal arra, hogy közvetlen kapcsolat lehet a tüdőrák és az emésztőrendszer között - közölte a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) az MTI-vel. Közleményükben emlékeztettek arra, hogy a tüdőrák továbbra is az egyik vezető daganatos halálozási ok világszerte.

Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a bél mikrobiom - az emberi bélrendszerben élő mikroorganizmusok közössége - kapcsolatban áll a tüdőrák kialakulásával és azzal is, hogy a betegség hogyan reagál a kezelésre. A HCEMM kutatói ennek a gyorsan fejlődő kutatási területnek a nemzetközi élvonalába kapcsolódtak be - tették hozzá.

Tudatták: a MiCCrobioTAckle projekt célja, hogy új diagnosztikai és kezelési stratégiákat dolgozzanak ki a bél mikrobiom és a tüdőrák közötti összefüggések feltérképezésével. A Horizon Europe MSCA Doctoral Network keretében futó projekt több ország és 12 intézet kutatóit fogja össze. Több területet - amilyen a klinikai kutatás, a mikrobiológia és a bioinformatika - összefonva hoznak létre szakértői csoportot. A HCEMM a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközponttal, a Semmelweis Egyetemmel és a Törökbálinti Tüdőgyógyintézettel közösen vezeti azt a tudományos csoportot, amely a tüdőrák és a mikrobiom közöti kapcsolat immunológiai összefüggéseit vizsgálja.

A HCEMM Rák Mikrobiom kutatócsoportja Juhász Szilvia vezetésével a bél mikrobiom és a tüdőrák közötti összefüggést vizsgálja abból a szempontból, hogy a mikrobák anyagcseretermékei miként befolyásolhatják a daganatképződést és a páciens DNS-ének épségét, valamint hibáit. A projekt célja feltárni, hogy a mikrobiom változásai aktív szerepet játszanak-e a daganat kialakulásában, vagy annak következményei - írták a tájékoztatóban.

A kutatás nem csak a tüdőrák korai diagnózisában és kezelésében hozhat eredményeket, de abban is, hogy még annak kialakulása előtt felismerhetővé és módosíthatóvá váljanak bizonyos kockázati tényezők, így a megelőzés felé terelve a daganatos betegség elleni küzdelmet - olvasható a közleményben.