Palkovics: Minél gyorsabban legyen meg az új szervezet, és akkor mindenki tudja, hogy hogyan, mihez fog tudni alkalmazkodni.
Holnap beterjeszti az Országgyűlésnek Palkovics László az Akadémiáról szóló törvény módosítását, és a kormány nem hátrál: kiszervezik a kutatóhálózatot az MTA-tól, szeptembertől - ezt az atv.hu-nak adott villáminterjúban mondta az innovációs miniszter hétfőn.
– Valóban beterjesztjük a törvényjavaslatot, ami azt mondja, hogy a Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézet hálózata - ami eddig a Köztestület alatt működött - egy, a Tudományos Akadémiához hasonló jogállású alkotmányos szervezet, az Eötvös Loránd Kutatási Intézet intézményhálózataként működjön tovább. Ezt be fogjuk terjeszteni, és nyilván a parlament fog erről dönteni.
Kedden, azaz holnap terjesztik be?
– Igen. Holnap be fogjuk terjeszteni, így van. Az Európai Unió azt mondta, hogy ne sérüljön a kutatásnak a szabadsága. Ennek ez a struktúra teljes mértékben eleget tesz, de természetesen várjuk az Európai Uniónak a szakembereit, illetve föl fogunk kérni olyan nyugat-európai, korábban az átalakítás miatt bizonyos aggódásukat kifejező szervezetek, a Leibnitz német kutatóhálózat, a Max Planck vezetőit, hogy legyenek szívesek és nézzék meg, hogyan fog átalakulni a kutatóhálózat. Abba az irányba szeretnék haladni, ami Németországban zajlik.
De ragaszkodnak ahhoz, hogy az Eötvös Intézethez kerüljenek a kutatóintézetek?
– Mindenképpen ragaszkodnánk ehhez. De itt azért olyan nagyon nagy meglepetés szerintem senkit nem ért, mert amennyire emlékszem, háromnegyed éve a kormánynak ez a véleménye. Én pedig személyesen ezt mondom. És azóta ez nem változott.
Augusztus 1-jével lép hatályba a kiszervezés?
– Kikerült egy előterjesztés, amit mi átküldtünk az Akadémiának múlt hét hétfőn. Ez egy munkaanyag volt. Ebben a munkaanyagban egy dátum szerepelt, hogy augusztus 1-jével kell létrehozni a fenntartó szervezetet, aminek aztán majd a kutatóintézetek az elemei lesznek.
De a kutatóhálózatok szeptember 1-jével kerülnek ki az MTA-tól?
– Így van, szeptember 1-jével kerülnének át. Ennek egy prózai indoka van, a bizonytalanság az nem jó. Tehát minél gyorsabban legyen meg az új szervezet, és akkor mindenki tudja, hogy hogyan, mihez fog tudni alkalmazkodni.
Kétharmados törvénymódosítás kell ehhez?
– Nem kell, az akadémiai törvény nem kétharmados.